Tarımsal üretimde gençlerin ve kadınların daha fazla yer almaları amacıyla yoğun bir çalışma yürüttüklerini, bu nedenle tarım alanında proje üreten gençleri dinlemek istediğini dile getiren Bakan Yumaklı, TEKNOFEST yarışmasına katıldıkları projeler ile ilgili gençlerden bilgi aldı.

“Tarımda teknolojinin daha fazla kullanımına yönelik bir gidişat var. Artık bazı şeylerin insan gücüyle yapılamayacağını biliyoruz” diyen Yumaklı, TEKNOFEST yarışmasında başarılı bulunan projelerin neredeyse tamamının daha verimli ve hızlı üretim yapmak, elde edilen verileri analiz etmek ve kayıpları azaltmak üzerine olduğuna dikkati çekti.

Bakan Yumaklı, çiftçilik ile uğraşan Tarım Orman Gençlik Konseyi üyeleri ve teknolojiyi üreten TEKNOFEST gençlerini bir araya getirme arzusunda olduklarını da söyledi.

Dünyayı Besleyen Emekçilere Sahip Çıkmalıyız! Dünyayı Besleyen Emekçilere Sahip Çıkmalıyız!

Tarımda teknoloji kullanımı ile ilgili proje üreten gençlerin, Bakanlığa bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün (TAGEM) yanı sıra IPARD ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projeleri konusunda da çalışma yürütebileceğini belirten Yumaklı “Gençlerin ve kadınların tarımsal üretimde daha fazla söz sahibi olmasını istiyoruz ama onlar işin daha çok teknoloji kısmında yer alıyor. İkisi birden olsa çok daha iyi olur” değerlendirmesinde bulundu.