Ticaret Bakanlığı'nın kararına göre üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler arasında ticari ilişkilerde düzenlemeye gidildi. İdari cezayı perakende işletmeye yansıtma "haksız ticari uygulama" olarak kabul edilecek.

Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler arasında tarım ve gıda ürünlerinin tedarikinde ödeme süreleri kısaltıldı. Ödemelerin belirtilen şartlarına göre 30 ya da 45 günde yapılması gerekecek. Alınan kararlar 1 Ocak 2024'ten itibaren yürürlüğe girecek.

Karar 30 gün içinde bozulabilen tarım ve gıda ürünlerinin tedarikini kapsıyor.

Yönetmelik ile üretim tarihinden itibaren 30 gün içinde bozulabilen tarım ve gıda ürünlerinin tedarikinde tarafların ölçeğine bakılmaksızın ödeme süresi “45 gün” olarak belirlendi.

Ürünlerin tedarikinde "alacaklının küçük, borçlunun orta veya büyük ölçekli" ya da "alacaklının orta, borçlunun büyük ölçekli" olması durumlarında; alacaklının borçludan ölçeğinin daha küçük olması durumunda küçük ölçekli işletmeyi korumak amacı ile bu süre "30 gün" olarak belirlendi.

Karar görüşmeye açıldı ve Resmi Gazete'de yayınlandı

Ticaret Bakanlığı'ndan konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

Dervişoğlu’ndan Tarım ve Orman Bakanlığı’na Eleştiri: Paranız mı Yok, Niyetiniz mi? Dervişoğlu’ndan Tarım ve Orman Bakanlığı’na Eleştiri: Paranız mı Yok, Niyetiniz mi?

6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda yapılan değişikliklere uyum kapsamında, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkındaki Yönetmelikte, Ticaret Bakanlığımızca Yönetmelik Değişikliği Taslağı hazırlanarak 24 Ağustos 2023 tarihinde ilgili kuruluşlar ve kamuoyu görüşüne açılmıştır. Ticaret Bakanlığımıza ulaşan görüşlerin değerlendirilmesi neticesinde hazırlanan ilgili 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi hakkında kanunla uyumlu olan yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler arasında ticari ilişkilerle ilgili düzenlemelere gidildi

Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler arasındaki ticari ilişkilerde karşı tarafın ticari faaliyetlerini önemli ölçüde bozan, makul karar verme yeteneğini azaltan veya normal şartlarda taraf olmayacağı bir ticari ilişkinin tarafı olmasına neden olan faaliyetler, "haksız ticari uygulama" olarak tanımlanarak yasaklandı.

Editör: Haber Merkezi