Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bugüne kadar tarımda yenilenebilir enerji projelerine 2,8 milyar lira destek sağlandığını açıkladı.

Bakan Yumaklı, yaptığı açıklamada, tarımın iklim değişikliğinden en çok etkilenen sektörlerden olduğunu ve ‘iklim dostu’ tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti.

Yumaklı, “Bakanlık olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımın teşvik ediyor ve destekliyoruz. TKDK ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüz başta olmak üzere güneş, rüzgar, biyokütle ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji tesisleri için hibe veriyoruz. Tarım sigortaları kapsamında yenilebilir enerji kullanan sigortalılara ek indirimler yapıyoruz. Yeni teknolojilerin kullanıldığı sistemleri de destek kapsamına almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun bugüne kadar kırsal alandaki 1191 yenilenebilir enerji projesine 2,4 milyar lira hibe desteği sağladığını, bu hibelerle kırsalda 4,5 milyar liralık yatırımın hayata geçirildiğini aktaran Yumaklı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından da 968 projeye 413 milyon destek sağlandığını söyledi.

Bakan Yumaklı’dan Tarımda Yapay Zeka Kullanımı İçin Güçlü Vurgu! Bakan Yumaklı’dan Tarımda Yapay Zeka Kullanımı İçin Güçlü Vurgu!

Yumaklı, kendi enerjisini üretebilen tarımsal tesislerin sayısının daha da artırması için gereken adımları attıklarını ifade ederek, “Bütün üreticilerimizin yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Su ürünleri ihracatı hedefi 2 milyar dolar

Yumaklı, su ürünleri ihracatının yıl sonuna kadar 2 milyar dolara yaklaşmasını beklediklerini bildirdi. Denizlerdeki sucul varlıkları korurken balıkçılık sektörünü de desteklemeye devam edeceklerini belirten Yumaklı, son 20 yılda balıkçılara 17,9 milyar lira ÖTV indirimli yakıt desteği, 12,6 milyar lira yetiştiricilik desteği, 341,9 milyon lira küçük ölçekli balıkçılık desteği verdiklerinin altını çizdi.

Editör: Haber Merkezi