Bayraktar, ekim aylarında bazı illerde kuru toprağa ekim yapan çiftçilerin sulama yapmak zorunda kaldığını ve maliyetinin arttığını belirterek, "Sulama yapamayan çiftçiler ise ekimini yaptığı tohumun üzerine yağış bekledi. Beklenen yağışların Kasım ayında gelmesiyle birlikte ekim yapılan alanlarda tohumlarda çimlenme hızlandı. Yağış bekleyen çiftçiler de ekimini yaptı." dedi.

Bayraktar, bölgelere göre buğday ekimlerinin şu şekilde gerçekleştiğine dikkat çekti:

‘’İç Anadolu Bölgesi'nde buğday ekimleri yüzde 90 seviyesinde tamamlandı. Erken ekim yapan çiftçiler arazilerini 2 defa sulamak zorunda kaldı. Genel olarak iç Anadolu bölgesinde ekim tarihinde normaline göre ortalama 20 günlük gecikme oldu. Bölgede geçtiğimiz sezon mısır, ayçiçeği ve bazı baklagillerde yeteri kadar gelir elde edemeyen çiftçilerimiz bu sezon buğday ve arpa üretimine yönelmesi nedeniyle bazı illerde buğday ekim alanlarında yüzde 10 artış bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde buğday ekimleri yüzde 70 civarında tamamlandı. Bölgede yağışların geç gelmesi hatta bazı illerde Ekim ayında hiç yağış gerçekleşmemesi buğday ekim tarihlerinde normaline göre ortalama 1 aylık gecikmeye sebep oldu. Başta Diyarbakır ve Şanlıurfa olmak üzere birçok ilde pamuk ve mısır üretiminden kar elde edemeyen çiftçilerimiz buğday ve arpa üretimine yöneldi. Bölgede buğday ve arpa ekim alanında yüzde 10 seviyesinde artış bekleniyor.

Marmara Bölgesi'nin Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Balıkesir ve İstanbul illerinde ekimler yüzde 70 civarında tamamlandı. İstanbul ve Tekirdağ'da ekim tarihlerinde gecikme yaşanmadı. Kırklareli, Edirne ve Balıkesir'de buğday ekim tarihinde 20 günlük bir kayma yaşandı, Bursa ve Çanakkale'de ekimler Kasım ayının ilk haftasında başladı. Geçtiğimiz sezon ayçiçeğinden umduğunu bulamayan Tekirdağ ve İstanbul'da çiftçilerimizin bir kısmı buğday ekimine yöneldi.

İnegöl Tarım Modeli Dünyaya Yayılıyor! İnegöl Tarım Modeli Dünyaya Yayılıyor!

Akdeniz Bölgesi'nin Adana, Osmaniye ve Antalya illerinde ekimler yeni yeni başlamış olup, Hatay, Mersin, Isparta'da ekimler yüzde 70 oranında gerçekleşti, Kahramanmaraş'ta ise kıraç alanlarda ekimler tamamlandı. Ekim tarihlerinde Mersin ve Hatay'da normaline göre yaklaşık 20 günlük bir gecikme söz konusu oldu. Adana ve Hatay'da pamuk, mısır ve ayçiçeği alanlarındaki üretimin, buğday ekim alanlarına kayacağı tahmin ediliyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde genel olarak yüzde 80 seviyesinde ekimler tamamlandı. Ekim tarihi Erzurum ve Ağrı hariç diğer illerde 20 günlük bir gecikme söz konusu oldu. Ancak bölgede Kasım ayında gerçekleşen yağışlar gecikmeyi telafi etti. Muş başta olmak üzere bölgede hayvancılığın zayıflaması çiftçilerimizi hububat ekimine yöneltti.

Ege Bölgesi'nde hububat ekimi Uşakta yüzde 80, diğer illerde ise ortalama yüzde 30 seviyelerinde tamamlandı. Bölgede buğday üretimi açısından önemli bir yere sahip olan Afyon ilinde ekim tarihinde yaklaşık bir aylık gecikme yaşandı. Bölgede mısır ve pamuk fiyatlarından yeteri kadar gelir elde edemeyen çiftçilerimiz hububata yöneldi.

Orta Karadeniz Bölgesi'nde ise Çorum'da ekimler yüzde 80 seviyesinde tamamlandı ancak diğer illerde ekimler yüzde 10 seviyesinde seyrediyor. Amasya ve Çorum'da ekim tarihlerinde normaline göre yaklaşık bir aylık gecikme yaşandı. Diğer taraftan mısır fiyatlarından yeteri kadar gelir elde edemeyen çiftçilerimiz hububata yöneldi ’’ ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi