TÜİK, doğal gazın bir ay ücretsiz verilmesi nedeniyle Mayıs ayında TÜFE hesabında “sıfır fiyat” yöntemi uygularken, 2023 Haziran-2024 Mayıs arasındaki TÜFE hesaplamasında, 25 metreküp üstündeki doğalgaz için ödenen fiyat dikkate alınacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) 5 Mayıs 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Doğalgaz Tüketimine İlişkin Sistem Kullanım Bedelleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar” konulu 11835 Sayılı Kararın Tüketici Fiyat Endeksine Etkisi başlıklı açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Mayıs ayında ücretsiz doğal gaz, Haziran 2023-Mayıs 2024 arasındaki dönemde ise 25 metreküpe kadar olan doğal gaza indirim uygulamasının enflasyon hesabının nasıl yapılacağı duyuruldu.

‘Geleceğe Nefes’ Kampanyası Ödüle Layık Görüldü! ‘Geleceğe Nefes’ Kampanyası Ödüle Layık Görüldü!

Bedava Doğal Gaz Enflasyon Hesabını Değiştirdi!

TÜFE kapsamında yürütülen tüm çalışmaların Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) başta olma üzere istatistik alanında faaliyet gösteren diğer uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenen norm ve standartlara uygun şekilde yapıldığı işaret edildi.