Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki olarak kâr amacı gütmeden üretim ve hizmet sunan Belplas A.Ş. 1989 yılında Karayolları kapsamında iş yapmak amacıyla kurulmuştur. 2019 yılına kadar 4 kalem ürün ve hizmet sunan Belplas, yeni seçilen yönetimle beraber Ar-Ge ekibinin kurulmasıyla 2019 yılından günümüze toplam ürün ve hizmetlerini 20 kaleme kadar çıkarmıştır. Belplas, kış aylarında, kar ve buzlanmayı önlemek için kullanılan tuz kullanımının toprağa verdiği zararları göz önüne alarak, toprak sağlığına zarar vermeyen son teknoloji ürünü Belçöz: Kar ve Buz Çözücü Solüsyonu üretim kalemlerine eklemiştir.

Prof.Dr.  Harun Tanrıvermiş Anadolu İzlenimleri Medya’nın Sorularını Yanıtladı! Prof.Dr. Harun Tanrıvermiş Anadolu İzlenimleri Medya’nın Sorularını Yanıtladı!

Ekolojik ayak izinin azaltılması için şehirlerde günü kurtaran çözümler yerine uzun vadeli etkiler göz önüne alınarak adımlar atılmalıdır.

Türkiye’de ve dünya genelinde özellikle kış aylarının zorlu geçtiği, kar ve buzlanmanın çok olduğu bölgelerde buzlanmayı önlemek için kaya tuzu kullanılmaktadır. Kaya tuzu gerek maliyeti gerek bulunabilirliği açısından kar ve buzla mücadelede ilk tercih olmaktadır. Ancak klorlu bir bileşik olan tuzun aşındırıcı etkisi; asfaltta kırılmalara, betonarme yapıda korozyona ve güç kaybına, metal aksam ve araçlarda paslanmaya neden olmaktadır. Aynı zamanda kar ve buzla mücadele sırasında ortaya çıkan tuzlu su, toprakta tuzlanma yaparak tarımsal verimliliği düşürmekte ve nüfuz ettiği su kaynaklarını kirletmektedir.

Aynı zamanda, kış döneminde yüksek oranlarda kullanılan katı tuzlar su kanalı ve kanalizasyon sistemlerinde birikim yapması nedeniyle tıkayarak, kanalların açılması için zaman harcanmasına ve maliyet kaybına neden olmaktadır.

Tuzun verdiği zararlardan dolayı dünya çapında kar ve buzla mücadele için alternatif çözümler aranmaktadır.

Dünya çapında, kar ve buzla mücadele sırasında tuz kullanımını azalmak için klor içermeyen ürünlerin kullanımına başlanmıştır.  Glikol türevlerinden pancar melasına kadar birçok madde buz çözücü olarak denenmiştir. Denenen maddeler içerisinde bitkiye ve toprağa zararı olmayan ve metal aksamlarda paslanma yapmayan maddelerden bir tanesi Potasyum Asetattır. Bu nedenle Belplas, 2020 yılında gerçekleştirdiği ar-ge çalışmaları sonucunda -40 0C’ye kadar 48 saat etkili, toprağa, bitkilere ve araçlara zarar vermeyen potasyum asetat bazlı sıvı buz çözücü olan Belçöz: Kar ve Buz Çözücü Solüsyonu üretmeye başlamıştır.

Sıvı formda buz çözücü, kaya tuzundan 3 kat daha etkili ve hızlı sonuç verir.

Kaya tuzu ve tuz solüsyonları, -8 dereceden sonra buz eritme özelliklerini kaybetmeye başlarken, Potasyum asetat bazlı olan Belçöz: Kar ve Buz Çözücü Solüsyonun, -40 0C’deki etkinliği Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmıştır. 48 saate kadar da etkili olduğu yapılan çalışmalar sonucu gösterilmiştir.

Korozyon etkisi olmadığından maaliyeti yüksek yollarda tercih edilmektedir.

Maaliyeti yüksek yapılarda (boğaz köprüleri, uçak pistleri gibi) zemin yapısının veya kullanılan çelik halatların bozulmaması için organik içerikli solüsyonlar tercih edilmektedir. Potasyum asetat bazlı solüsyonlar uzun vadede bakım onarım masraflarını ciddi oranda düşürmektedir.

Kritik noktalarda güvenle uygulanabilmektedir.

Ana arter, cadde ve bulvarlara yapılan uygulamaların yanı sıra; kaldırımlar, parklar, özel siteler, hastane girişleri, metro giriş ve çıkışları, yaya üst ve alt geçitleri, kamu kurumlarının personel girişleri gibi birçok noktada uygulanan solüsyonun uygulandığı zeminde 48 saat kalırken canlıya, çevreye, araçlara ve uygulandığı zemine zararı bulunmamaktadır.

Editör: Haber Merkezi