Tokat DSYB Genel Kurulu’nda Büyük Yenilikler Duyuruldu! Tokat DSYB Genel Kurulu’nda Büyük Yenilikler Duyuruldu!

İstanbul Edirnekapı’da avlanması yasak olan saka, iskete, florya, bıldırcın ve beç tavuğu gibi doğa kuşlarını yakalayarak satışlarını yapan 24 şahsa yaklaşık 2 milyon TL para cezası verilirken, el konulan 633 saka, 224 iskete, 24 florya, 19 bıldırcın ve 2 beç tavuğu doğaya bırakıldı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, avcılığı yasak türlerin satışını yapan şahıslarla mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğüne bağlı İstanbul Şube Müdürlüğü’ne CİMER üzerinden gelen ve yasa dışı yakalanan doğa kuşlarının satışı yapıldığı yönündeki bir ihbarı değerlendiren ekipler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlileri ile birlikte Edirnekapı Kuş Pazarı olarak bilinen adreste denetim gerçekleştirdi.

Denetimde, 633 saka, 224 iskete, 24 florya, 2 beç tavuğu ve 19 bıldırcına el konuldu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) İstanbul Şube Müdürlüğü, kuşları yasa dışı yakalayan 24 kişiye 1 milyon 251 bin TL tazminat ve 713 bin TL idari para cezası olmak üzere toplam 1 milyon 964 bin TL para cezası uygularken, el konulan kuşlar doğal yaşam alanına salındı.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli parklar Genel Müdürlüğü, yasa dışı doğa kuşu avlanmasının önüne geçmek için 7 gün 24 saat çalışmalarını sürdürüyor.

YUMAKLI: “BİYOÇEŞİTLİLİĞİMİZE GÖZ DİKENLERE GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, doğal yaşamın korunması ve sürdürülebilir bir çevre için yoğun gayret gösterdiklerini belirterek, yasa dışı avcılıkla kararlılıkla mücadele ettiklerini vurguladı.

Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İstanbul’da 633 saka, 224 iskete, 24 florya, 19 bıldırcın ve 2 beç tavuğunu yeniden özgürlüklerine kavuşturduk. Avcılığı yasak türlerin satışını yapanlarla mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Biyoçeşitliliğimize göz dikenlere göz açtırmayacağız” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi