Menşei İtalya olan brokoli, lahanagiller familyasından, küçük yeşil yumrular hâlinde olan, haşlanarak yemeği hazırlanan bir sebzedir. Brokolinin içinde bulunan besin öğeleri ve mineraller sağlığımız için vazgeçilmezdir. Bağışıklık sisteminden göz yapısına, sindirim sisteminden kazsızlığa kadar bir çok yararı olan bu mucizevi sebzeye gelin hep birlikte bakalım.

Brokoli bol miktarda C vitamini ve K vitamini içerir, ayrıca, potasyum, manganez, demir, fosfor, kolin, selenyum ve kükürt gibi mineraller ile lif bakımından da zengindir. Brokolide yüksek miktarda protein bulunur.

Bu şifalı sebze vücuttaki sağlıklı hücreleri ve dokuları destekleyen, oksidatif stresi azaltan, çok sayıda antioksidan içerir. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşlanmayı geciktirir. Vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur. Brokoli, vücudun pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olan alkali bir sebzedir.

Brokolinin faydaları:

*Kansere karşı vücudu korur.

*Kemik yapısını güçlendirir.

*Bağışıklık sistemini güçlendirir.

*Göz yapısına fayda sağlar.

*Sindirim sistemini düzene sokar.

*Kansızlığı giderir.

*Cilt dokusuna ve sağlığına iyi gelir.

Brokoli Bizleri Kansere Karşı Korur

Brokolinin içeriğinde bulunan biyoaktif bileşikler vücudun antioksidan kapasitesini artırır. Antimikrobiyal etkiler gösterir ve böbrek kanseri, prostat kanseri, idrar kesesi ve akciğer kanseri riskini azaltır. Büyümüş tümörlerin gerilemesine imkan sağlar. İçeriğinde bol miktarda folat vardır. Bu özeliği ile kolon, mide ve servikal kanserlere karşı koruyucudur. Brokolide bulunan bir bileşik olan sülforafan vücuttan ekstra östrojeni uzaklaştırmasıyla özellikle göğüs, rahim ve kolon kanseri için ziyadesiyle faydalıdır.

Kemik ve Diş Sağlığını Kuvvetlendirir

K vitamini, kalsiyum, magnezyum, çinko ve fosfor açısından zengin olduğundan kemik ve dişleri güçlü tutar. İçerdiği C vitamini, kalsiyum kemferol ve periodontal, dişlerin sağlığını olumlu etkiler. Bir fincan kıyılmış brokoli günlük K vitamini ihtiyacının tamamını ve günlük kalsiyum ihtiyacının yarısını karşılar.

Sindirim Sistemini Güçlendirir

Brokoli içinde bulunan magnezyum ve vitaminler asitliği iyileştirir, besinlerin uygun sindirimi ve emilimini kolaylaştırır, iltihabı azaltarak mideyi rahatlatır. Brokolide bulunan kemferol bileşiği bağırsaklarda sağlıklı bakteri düzeylerini korumaya ve mide astarını sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Korur

Brokolide bulunan antioksidanlar genel kalp krizi riskini azaltır ve kalp sağlığını destekler. Sülforafan ve glukorafanin bileşikleri bağırsaktaki safra asitlerine bağlanarak kötü kolesterol (LDL) seviyelerini azaltır ve kalbin normal çalışmasına destek olur. Yükselmiş, “kötü” kolesterol ve trigliserit düzeylerinin kalp hastalığı için yarattığı olumsuz risk faktörlerinin önlenmesinde etkindir. İçerdiği bol miktarda potasyum ve C vitamini oksijen yetersizliğine bağlı oluşan kalp rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur.

Brokoli Göz Sağlığını Korur

Brokolide bulunan bileşik ve vitaminler göz sağlık için çok faydalıdır. Lutein ve zeaksantin yaşa bağlı göz rahatsızlıklarının önlenmesi ile ilişkilidir. A vitamini eksikliği gece körlüğüne neden olabilir. Brokoli vücutta A vitamini haline dönüştürülen beta-karoten içerir.

Cilt Sağlığını Korur ve Gençleştirir

Bol miktarda C vitamini içeren Brokoli, bağışıklık sistemi destekler ve alerji belirtilerini önler. C vitamini, cilt için ana destek sistemi olan kolajen oluşumunda gereklidir. Brokoli içerisindeki biyoaktif bileşikleri cilt kanserine yol açan UV radyasyon hasarına karşı koruyucudur. A ve C vitaminleri sağlıklı saçlar için gereken vitaminlerdir. Bir fincan brokoli günlük C vitaminin ihtiyacının %84’ünü karşılar.

Editör: Haber Merkezi