Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği (ÇAYSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz Kar, çay fiyatlarının raflarda yüzde 100’e yakın zam alarak fiyatlandırılacağını söyledi.

Elektriğe Dudak Uçuklatan Zam! Elektriğe Dudak Uçuklatan Zam!

Bu yıl destek ödemesi ile birlikte yaş çay alım fiyatının kilogram başına yüzde 64 artırılarak 11 lira 30 kuruşa çıkartıldığını ifade eden Mustafa Yılmaz Kar, bunun raflara çok yakın zamanda yansıyacağını belirtti. Çay üretiminde maliyetlerin oldukça arttığını dile getiren Kar, ‘’ Geçen sezon 350-450 TL aralığındaki işçilik maliyetinin bu sezon 750 TL'ye çıktı’’ dedi.

ÇAYSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz Kar konuşmasında şunları kaydetti:

Çay müstahsilinin alım fiyatlarında 2008 yılından bu yana 14 kat artış yaşanırken, alım gücünde yüzde 15 seviyelerinde gerileme olduğunu vurgulayan Kar, "2008'de yaş çay alım fiyatı kilogram başına 83 kuruştu ve o zaman 67 sente tekabül ediyordu. Bugün yaş çay alım fiyatı 11,30 TL oldu ama 57 sente tekabül ediyor. Yani fiyatlarda 14 misli artış oldu ama alım gücünde yüzde 15 bir gerileme oldu. Maliyetlerin artışı müstahsilin alım gücünü olumsuz yönde etkiliyor" dedi.

‘Raflarda çaylar maliyetinin altında satılıyor’

Konuşmasın devamında Kar, şu anda raflarda satılan kuru çayın maliyetinin oldukça alında satıldığını ifade etti.

Editör: Haber Merkezi