Çiftçilere yönelik tarımsal faaliyetlerin kayıt altına alınması, tarımsal desteklemeler ve tarımsal politikaların belirlenmesi, denetlenmesi ve izlenmesi amacıyla oluşturulan Çiftçi Kayıt Sistemi için son başvuru gününün yaklaştığı il müdürlükleri tarafından hatırlatıldı.

Çiftçi kayıt sistemine ilk kez başvuracak üreticiler il ve ilçe Tarım Müdürlüklerine başvurabilecek. Yenileme yapacak üreticiler ise E- Devlet üzerinden başvuru yapabilecek.

İl Tarım ve Orman Müdürlükleri, Bitkisel ve hayvansal üretimi artırmak, verim ve kaliteyi yükseltmek, tarımsal üretimde sürdürülebilirliği sağlamak, üretim maliyetlerinin azaltılmasında üreticilere katkıda bulunmak amacıyla Bakanlıkça Tarımsal Destekleme ödemeleri yapıldığını belirtti.

Tarımsal Destekleme ödemeleri kapsamında kullanılan Çiftçi Kayıt sistemi (ÇKS) çalışmaları ÇKS yönetmelikleri ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan talimatlar kapsamında yürütülecek. Üzerine kayıtlı arazisi bulunan mal sahibi veya kiracı olarak en az bir üretim sezonunda tarımsal üretim yapacak olan gerçek ve tüzel kişiler ÇKS kayıt yaptırarak destekleme ödemelerinden yararlanabilecek.

İzmir-Bornova’da Orman Yangını! İzmir-Bornova’da Orman Yangını!

Editör: Haber Merkezi