Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin 2 Ocak 2023’de tanıtımını yaptığı "TarımCebimde 1.0" mobil uygulaması ve Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularının e-Devlet üzerinden yapılması, üreticilerin işlerini oldukça kolaylaştırmıştı.

Yapılan uygulama sayesinde, tarım sektöründe ki üreticiler önemli işlemlerini telefon ve bilgisayar üzerinden gerçekleştirebiliyor. Uygulama üzerinden, hayvanlarının doğum/ölüm/düşen küpe bildirimleri gibi iş ve işlemleri, Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine gitmeden gerçekleştirebiliyorlar.

Mobil Uygulamanın ilk güncellenmesi, 31 Ocak 2023 tarihinde yapılmıştı. Bu güncelleme ile “Faydalı Linkler” modülü altında, kamuoyunda gündeme gelen asılsız iddialara cevap niteliğinde “İddialar ve Gerçekler” alt bölümü eklenmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğünün uygulama üzerinden verdiği hizmetler, "Bitkisel Üretim", "Hayvansal Üretim", "Desteklemeler", "e-Devlet Hizmetleri", "Destek Takvimi”, “Eğitim ve Yayın" ile “Faydalı Bilgiler” gibi ana başlıklarda hizmetler olarak sıralanıyordu.

Balıkçılık”, “Evcil Hayvanlar” ve “Kent Tarımı” modülleri eklendi

Yeni versiyona eklenen “Evcil Hayvanlar” modülü üzerinden kullanıcılar, can dostlarına ilişkin veterinerleri tarafından işlenmiş aşılar dâhil tüm bilgilere erişebilecek ve mikroçiple ev hayvanı kaybolan kullanıcılar kayıp bildiriminde bulunabilecek.

Mobil uygulama üzerinden kaybolduğu beyan edilen evcil hayvana ilişkin kayıp bildirimi, anında elektronik ortamlarda kaydedilecek. Herhangi bir sebeple kayıp bildirimi yapılan evcil hayvan, veterinere getirildiğinde de mikroçip bilgilerinde eşleşme yapılabilecek.

“Balıkçılık” modülü üzerinden ise; balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı yapan kullanıcılar için;

Bayram Öncesi Motorine Zam Geliyor! Bayram Öncesi Motorine Zam Geliyor!

- Ticari kişi ruhsatı ve balıkçı gemisi ruhsatlarının görüntülenebileceği “Ruhsatlarım”,

- Özel avcılık izin ve amatör balıkçılık belgelerinin görüntülenebileceği “Belgelerim”,

- Balıkçı gemi sahiplerinin gemilerine ait sulardaki yer izlerini ve koordinatlarını haritadan görüntüleyebileceği “Gemim Nerede”,

- Balıkçı gemilerinin ister açıklarda isterse kıyıda arıza kaydının oluşturulabileceği “Arıza Bildirimi”,

- Balıkçı gemi sahibi ve balıkçıların cezalarını sorgulayabileceği “Ceza Sorgulama” gibi işlemler kolayca gerçekleştirilecek.

“TarımCebimde”yi kullananlar, bugünden itibaren “Kent Tarımı” ile ilgili bilgilere de tek bir tuşla ulaşabilecek.

Kent Tarımı, tüketim merkezleri dikkate alınarak, lojistik mesafelere bağlı maliyet artışları ve üretim kayıplarının minimize edilmesi, daha taze ve raf ömrü daha uzun ürünlerin, daha çevreci bir model ile üretilmesi ve tüketicilere ulaştırılmasını hedefliyor.

Bu alana ilgi dayan tüm vatandaşlar, Bakanlık tarafından verilen destekleri ve bunlara ne şekilde ulaşabileceklerini bu modül üzerinden takip edebilecek.

Kullanımı hızla artan ve çiftçilerimiz tarafından ilgi odağı olma yolunda hızla ilerleyen “TarımCebimde” mobil uygulamasına “Orman”, “Su” ve “Doğa” gibi konularda bilgi, duyuru, iş/işlemler içeren yeni modüllerin de kısa sürede eklenmesi için çalışmalar sürüyor.

Editör: Haber Merkezi