Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, 2023/2024 Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının 1 Eylül 2023 tarihinde başladığını ve 2 Ocak 2024 tarihinde son bulacağını duyurdu.

ÇKS Yönetmeliğinde 18 Kasım 2023 tarihinde yapılan değişiklikle, tarımsal üretim yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle ÇKS'ye kayıt yapılamayan alanların kayıt altına alınması amaçlanıyor.

Yaş Çay Alım Fiyatı Açıklandı! Yaş Çay Alım Fiyatı Açıklandı!

Bu kapsamda, tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanlar taahhütname belgesi ile kayıt altına alınabilecek. Bu sayede, mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden faydalanamayan üreticiler de tarımsal desteklerden yararlanabilecek.

ÇKS'ye kayıtlar yapılırken; hisseye isabet eden alanların bölünerek kiraya verilmesi durumunda, Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu hükümlerinde yer alan asgari tarımsal büyüklük şartı hazineden kiralanan alanlarda aranmayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yeni uygulamaya konulan üretim planlaması ve sözleşmeli üretimin hayata geçirilmesinde ve tarımsal desteklemelerden çiftçilerin maksimum derecede yararlanabilmesinde üretim yapan tüm çiftçilerin ve üretim alanlarının da sisteme dahil olması son derece önemli. Bu çerçevede gerekli düzenlemeler bakanlık tarafından yapılmış olup çiftçilerin son başvuru tarihine kadar ÇKS müracaatlarını e-Devlet Kapısı veya ilçe müdürlüklerine giderek yapmaları gerekmektedir.