Haber/Feyzanur KAYA 

Dervişoğlu, İYİ Parti olarak bu konuda bugüne kadar birçok yasa teklifi, araştırma önergesi ve yazılı soru önergesi verdiklerini belirtti. Dernekler ve barınaklarla görüştüklerini, sorunları dinleyerek çözümler geliştirdiklerini ifade eden Dervişoğlu, hayvan hakları yasasının çıkarılmasının ve hayvanların kontrol edilip kısırlaştırılmasının gerekliliğini vurguladı.

"Hayvanlara Eşya Muamelesi Yapmıyoruz"

Dervişoğlu, En’am Suresi 38. Ayette ifade edilen "Yeryüzünde gezen her türlü canlı ve iki kanadıyla uçan her tür kuş, sizin gibi birer topluluktan başka bir şey değildir." ilahi emrini hatırlatarak, hayvanlara merhamet gösteren bir millet olduklarını belirtti. Türk milletinin yüzyıllardır hayvanlarla çocuklar arasında yaşamsal bir tercih yapmadığını, bu konuların kıyaslanacak şeyler olarak görülmediğini ifade etti.

"Hayvan Hakları Yasası Çıkmalı"

Avrupa’daki sıfır sokak hayvanı politikasının Türk tarihine uymadığını belirten Dervişoğlu, "Bizler Avrupalılar gibi sıfır sokak hayvanı politikası üretecek bir tarihten de gelmiyoruz. Veba salgınını, kedilerle birlikte atlatmış Yörük çadırını, dostu bildiği köpeğiyle birlikte taşımış, Asya’dan Avrupa’ya kısrak başı gibi uzanan bir toprağın çocuklarıyız. Gel gelelim birtakım ülkeler gibi, hayvan ve insanların birbirine karıştığı, bir şehir anarşisini de tercih edecek değiliz," şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı'na Eleştiri

Tarım ve Orman Bakanı'nın İbrahim Yumaklı'nın başıboş köpeklerin çoğalmalarının kontrol altına alınabilmesi için bir yıl içinde toplam sayının yüzde 70’inin kısırlaştırılması gerektiğini söylediğini hatırlatan Dervişoğlu, bu oranın son 5 yılda ortalama 260 bin, bir yılda en fazla 350 bin köpek kısırlaştırılarak sağlanamadığını belirtti. Bakanlığı ve belediyeleri işlerini yapmaya davet eden Dervişoğlu, "Yani paranız mı yok? İmkânınız mı yok sayın bakan? Yoksa işinizi yapmaya niyetiniz mi yok?" diyerek eleştiride bulundu.

Prof.Dr.  Harun Tanrıvermiş Anadolu İzlenimleri Medya’nın Sorularını Yanıtladı! Prof.Dr. Harun Tanrıvermiş Anadolu İzlenimleri Medya’nın Sorularını Yanıtladı!

Çözüm Önerileri

Dervişoğlu, meselenin çözümünün zor olmadığını, öncelikle iyi niyet gerektiğini söyledi. Merkezi hükümet ile yerel yönetimler arasında, sivil toplum ve gönüllüler arasında koordinasyon ve iş birliği gerektiğini vurgulayan Dervişoğlu, "Topla, kısırlaştır, aşıla, koru" formülünü önerdi. Barınakların kapasitesinin ve imkanlarının arttırılması, evcil hayvan ticaretinin tamamen yasaklanması gerektiğini ifade etti. Ayrıca hayvanların takip edilmesi ve onları sokağa terk edenlere yaptırım uygulanması gerektiğini belirtti.

Editör: Haber Merkezi