Türkiye'nin en bilinen un markalarından biri olan Söke Un, ABD'nin önde gelen gıda sertifikalarına sahip Rudi's'in yüzde 12,65'ini satın almak üzere anlaşmaya vardı.

Söke Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, "Rudi's, glutensiz unlu mamuller alanında uzmanlaşmış ve ABD'de önemli bir pazar payına sahip bir şirkettir. Söke Un olarak, Rudi's ile birlikte glutensiz pazarını büyütmeyi ve bu alanda global bir oyuncu olmayı hedefliyoruz" dedi.

Dünya buğday üretiminde artış bekleniyor

Söke Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, dünya buğday üretiminde 2022-23 döneminde bir önceki döneme göre 23 milyon ton artış beklediklerini açıkladı. Ulusoy, "2023/24 döneminde ise tüketimin 804 milyon ton olması bekleniyor" dedi.

Türkiye'de buğday üretimi arttı

TMO Buğday Alımına Başlıyor: İşte Detaylar! TMO Buğday Alımına Başlıyor: İşte Detaylar!

Türkiye'de buğday üretiminin 2022/23 döneminde bir önceki döneme göre 2 milyon ton artış göstererek 21 milyon tona ulaştığına dikkat çeken Dr. Eren Günhan Ulusoy, "Tüketim ise 2019-20 dönemi itibariyle aynı yani 23 milyon ton olarak devam etmektedir" dedi.

Türkiye, 9 yıldır un ihracat şampiyonu

Türkiye'nin 9 yıldır un ihracat şampiyonu olduğuna dikkat çeken Dr. Eren Günhan Ulusoy, "2022 yılını 3 milyon 400 bin ton un ihracatıyla kapattı ve 2023 yılını 3 milyon 500 bin ton ihracatla kapatmaya hazırlanıyor" dedi.