Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Avrupa'da ilk kez ülkemizde uygulanacak bu sistem sayesinde üreticilerimizin gelirini koruma altına alacağız. Üreticilerimizi verim düşüklüğü ve fiyat dalgalanmalarına karşı koruyacağız. Hayırlı olsun" dedi.

Bakan Yumaklı’dan Tarımda Yapay Zeka Kullanımı İçin Güçlü Vurgu! Bakan Yumaklı’dan Tarımda Yapay Zeka Kullanımı İçin Güçlü Vurgu!

Yumaklı'nın açıklamalarına göre, 2022 yılında Konya'da pilot olarak uygulanmaya başlayan Gelir Koruma Sigortası ülke genelindeki bütün üreticileri kapsayacak. 1 Kasım 2023 tarihinden itibaren  Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı olan çiftçiler, Gelir Koruma Sigortası yaptırarak yüzde 60 devlet prim desteğinden faydalanabilecek.

Ekmeklik ve makarnalık buğday üreticilerinin geliri, hasattan sonra sigorta edilen gelirin altına düşmesi durumunda aradaki fark devlet destekli TARSİM tarafından üreticiye ödenecek. Bu sayede üreticiler, gerek verim düşüklüğü gerekse de fiyat dalgalanmalarına karşı güvence altına alınacak.

Editör: Haber Merkezi