CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Emekli ihtiyacı olmasa zaten çalışmaz, çiftçinin durumu da belli. 5 bin lira ikramiye verilmesi ile ilgili düzenlemeye çalışan emekliler ve emekli olan çiftçiler de dahil edilmeli” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun Teklifini Meclise sundu.

 ÇALIŞAN EMEKLİ VE EMEKLİ ÇİFTÇİ MAĞDUR EDİLDİ 

Emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira tutarındaki ikramiye verilmesi düzenlemesinden çalışan emekli ve emekli olan çiftçilerin muaf tutulmasının, bu kesimler için mağduriyet yarattığına değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “02 Kasım 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 7464 sayılı Kanunun 20. maddesi ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen geçici 98. madde ile belirlenen Ekim ödeme döneminde gelir veya aylık ödemeleri alan bireylere bir defaya mahsus olmak üzere 5.000 TL ödeme yapılacağı açıklanmıştır. Ancak, bu düzenleme, emekli olmasına karşın çalışmakta olan işçi ve emekli çiftçilerin mağduriyetine neden olmaktadır. Onlar kapsam dışında bırakılması haksızlıktır” ifadelerini kullandı.

EMEKLİLER HAK ETTİKLERİ İKRAMİYEDEN YOKSUN BIRAKILMAMALI 

Emekli çiftçilerin, çalışan statüsünde göründükleri gerekçesiyle söz konusu 5 bin lira tutarındaki ikramiyeden yararlanma hakkından mahrum bırakıldığını aktaran  Ö.Fethi Gürer, “Ayrıca, yaşamını idame etmek amacıyla emekli olmasına karşın çalışmaya devam eden işçiler de yapılan bu ayrıma maruz kalmışlardır. Bu durum, emekli çiftçilerin ve emekli olmasına karşın çalışmak zorunda kalan işçilerin ekonomik zorluklarla başa çıkmaya çalıştığı bir dönemde, hak ettikleri ikramiyeden yoksun kalmalarına neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

AYIRIM YAPILMADAN TÜM EMEKLİLERE İKRAMİYE VERİLMELİ 

Çiftçi ve işçilerin, üretime verdikleri önemli katkının ve topluma sağladıkları değerin bir gereği olarak adil bir düzenleme talep ettiğini aktaran CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Emeğiyle geçinen çiftçiler ve emekli olmasına karşın çalışan işçiler zaten zorlu koşullar altında üretim yapmakta ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle, verilecek olan 5.000 TL'lik ikramiyenin, çalışan statüsünden kaynaklandığı gerekçesiyle emekli olmasına karşın çalışmaya devam eden işçi ve çiftçilerimizin ellerinden alınmasının düzeltilmesi ve ayrım yapılmadan adil bir şekilde bu ödemeden faydalanmaları gerekmektedir” diye konuştu.

EMEKLİ, İHTİYACI OLMASA ZATEN ÇALIŞMAZ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu Kanun Teklifine ilişkin yaptığı değerlendirmede ise özetle şu ifadeleri kullandı:

“Ekonomik kriz derinleşti; krizlerden en çok etkilenen emeklilerin ücretlerinin iyileştirilmesi beklenirken siyasi iktidar bu yönde girişimde bulunmadı ama emeklilere Cumhuriyetimizin 100. Yılı kapsamında 5 bin lira ikramiye verileceğini açıkladı. Çalışan emekliler ise bundan muaf tutuldu. Emekli ihtiyacı olmasa çalışmaz. Durumu iyi olan ya da çalışamayacak durumda olan emekli çalışmıyor. Bu durumda binlerce emekli ikramiyeden mahrum kalıyor. 

Bodrum’a Afili Başkan Aday Adayı! Bodrum’a Afili Başkan Aday Adayı!

Öte yandan Ziraat Odalarına kayıtlı çiftçiler de ikramiyeden muaf tutuluyor. Çiftçinin odaya kaydı varsa çalışıyor sayıldı ve 5 bin liralık ikramiyeden muaf kaldı. Bu konuyla ilgili hazırladığım Kanun Teklifini Meclis Başkanlığına gönderdi. Bu durumun düzeltilmeli ödeme yapılmadan tüm emeklilere 5 bin liralık ikramiyeden yararlanmalıdır. Esasen tüm emekli maaşlarında enflasyona göre düzenlemeye de gidilmelidir. Emekli maaşı açlık sınırı altında kalmıştır. En düşük emekli aylığı asgari ücret olmalıdır. Emekliler için ayrımcılıktan iktidar vazgeçip, intibak düzenlemesi de bir an önce sağlanmalıdır”

Editör: Haber Merkezi