Ziraat Fakültesi akademik yönetimi ve öğrencileri, eğitim ve araştırma alanlarının hastane yapılmasına karşı çıkarken, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz da tarım arazisinin korunması gerektiğini vurguladı.

Tarımda Blockchain Teknolojisinin Rolü! Tarımda Blockchain Teknolojisinin Rolü!

Zemini sağlam, ekilebilir alanlardan uzak bir yere şehir hastanesinin planlanmasının daha hayırlı olacağına inandıklarını söyleyen Durmaz, “Tokat’taki Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin ana temeli Sivas’tan yanılmıyorsam 1986 getirilen Ziraat Fakültesi üzerine inşa edilip 1992 yılında üniversite hüviyetini kazandı. Öyleyse biz birçok tarımsal gıdanın üretilip Türk tarımına kazandırılan laboratuvarın, deneme bahçeleriyle özel sebze ve meyve alanlarının olduğu bu uygulama bahçesinin söylediğimiz projeden arındırılması gerekiyor. Bizim itirazımız bunadır.

Bu kentin yeni seçilmiş belediye başkanı, şehrül-emini, meclis üyeleri, valimiz, il genel meclisi üyelerimiz, bu şehirdeki sivil toplum örgütleri ve meslek odaları ortaklaşa ayrıca da trafik konusunda kentin geleceğinin 50 yıllık planlayacak teknik adamlardan da görüş alarak zemini sağlam, ekilebilir alanlardan uzak bir yere şehir hastanesinin planlanmasının ülkemize ve şehrimize hayırlı olacağına inanıyorum. Doğru olan da budur” dedi.

 ‘Şehir Hastanesine Karşı Değiliz’

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Rüstem Cangi, fakültenin araştırma ve eğitim alanı olarak kullandığı tarım arazisinin şehir hastanesi için uygun olmadığını belirterek, ‘’Bizim Tokat Merkez’e şehir hastanesi yapılması konusunda herhangi bir itirazımız yok, memnun oluruz. Ancak, ben Ziraat Fakültesi dekanı olarak şu anda burada böyle bir imkân varken bu imkanları başka bir yere taşımak istemem. Maliyet karşılanabilir olsa da eğitimin kalitesi, araştırmaların yürütülmesi açısından 150 metrelik mesafede ki bu imkanın uzakta olduğu zaman aynı kalitede götürmemiz mümkün olmayacak. Bu konuda biz özellikle şehir hastanesinin Tokat içerisinde araştırma alanımıza yapılmasından hoşnut değiliz. Burada bizim personelimiz tamamı da buraya hastane yapılacağı için memnun değil.