banner14

Sözleşmeli Besicilikte 'Yerli ve Milli Üretim' Dönemi!

Kirişci: "Asgari 5, azami 200 baş için sözleşme yapılacak"

Anadolu İzlenimleri
Anadolu İzlenimleri
21 Ekim 2022 Cuma 17:22
Sözleşmeli Besicilikte 'Yerli ve Milli Üretim' Dönemi!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Erzurum’da düzenlenen Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Besicilik Projesi Tanıtım Lansmanına katıldı.

Bakan Kirişci, Atatürk Üniversitesi Nene Hatun Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Besicilik Projesi" tanıtım lansman toplantısında, sözleşmeli besicilik projesinin küçük ve orta ölçekli yetiştiriciler ile aile işletmelerini kapsayacağını, sözleşmelerin yıllık olarak yapılacağını ve 5 yıl devam edeceğini açıkladı.

 Bakan  Kirişci, konuşmasında şunları kaydetti:

“ Erzurum'un bölgede öncü konumu nedeniyle, “Sözleşmeli besicilik” projesinin tanıtımını bu şehirde yapma kararı aldık. Sözleşmeli besicilik ile tarımda 'yerli ve milli üretim' hamlesinde yeni bir aşama kaydettiklerini belirten Kirişci, "Bu proje ile ‘alım garantisi’ ile maliyete göre fiyat politikasıyla üreticimize mutlak karlılık sunuyoruz. Üreticimizin geçmişte yaşadığı endişeler ve karamsarlıklar ortadan kalkmış olacak. Öncelikle, bu alanda uzmanlardan oluşan bir maliyet komisyonu kurulacak. İşletmelerin ölçek durumu ile bölgesel girdi fiyatlarına göre aylık maliyetler belirlenecek ve bu rakamlar kurum web sitesinde yayınlanacaktır." dedi. 

"Asgari 5, azami 200 baş için sözleşme yapılacak".  Kirişci, sözleşmeli besicilik projesi hakkında salonda bulunanlara bilgi vererek, projeyle besicilikte ara aktörlerin olmayacağını belirtti. Alıcı ile satıcının doğrudan muhatap olacağını ifade eden Kirişci, şöyle konuştu:"Burada hedef kitlemiz küçük ve orta ölçekli üreticilerimizdir. Elbette büyük işletmelerin destekçisiyiz ama bizim olmazsa olmazımız. Türkiye işletmelerin yüzde 90'ı aile işletmeleridir. Küçük ve orta ölçekli besicilerimiz olacak. Asgari 5, azami 200 baş için sözleşme yapılacak. Sözleşmeler, yıllık olacak, her yıl yenilenecek ve 5 yıl devam edecektir. Besicimize Teşvik Primi Vereceğiz Sözleşmeli Besicilik uygulamamızın önemli yanlarından biri de verime dayalı olarak vereceğimiz teşvik primleridir. 200 kilogram karkasın üzerine teşvik primi veriyoruz. 201-250 kilogram arası her kilogram için 2,5 lira, 205-300 kilogram arası her kilogram için 3,5 lira. 301-350 ve üzeri her kilogram arası için 5 lira verimlilik primi verilecektir. Böylece hem her bir hayvandan en ideal parametrelerde et üretimini hedefliyoruz, hem de emeğinizin karşılığını almanızı sağlıyoruz. Türkiye şartlarında besiye alınmış karkasların ortalama ağırlığını 320 kilogram olarak kabul edersek, 300 kilogramın üzerinde teşvik primimiz 5 lira olduğuna göre, 100 başlık bir işletmede, işletme sahibine 7-8 aylık bir besi sonrası 100x320x5= 160 bin lira teşvik verilecektir. Kilogram başına 5 lira da kar olarak hesaplarsak yaklaşık 320 bin lira gibi 7-8 aylık bir gelir söz konusudur. Bu da ülkemiz şartlarında iyi bir gelir olarak kabul edilebilir." diye konuştu. 

Her zaman 'Siz üretin yeter' dediklerini vurgulayan Kirişci, şunları kaydetti:" Siz gücünüzü, alın terinizi, akıl terinizi, üretime, daha verimli, daha kaliteli üretime yöneltin. Emeğinizin karşılığını almanız için çalışmak da bizden. Gerek Bakanlığımızın bürokratları ve gerekse akademisyen arkadaşlarımla gece-gündüz sizin emeğinizi daha iyi değerlendirecek, ülkemize katkı sağlayacak projeler üzerinde çalışıyoruz. Her zaman sizin yanınızdayız. Üretirken de, satarken de sizin yanınızda olacağız.  Bu projeyle Çiftlik Yönetimine de destek olacağız. Projemizin yönetim kademesindeki uzmanlarımız, besi periyodu boyunca en az bir defa çiftliği ziyaret edecek ve bir gözlem raporu hazırlayacaktır. Uzmanlarımız ihtiyaca göre mahallinde eğitim hizmeti de verecekler. Bu sözleşmelerle de hiç kimseyi yetiştirdiği hayvanları bizim fiyatlarımıza mecbur bırakmıyoruz. Üreticilerimiz, besi sonunda kurum fiyatlarını piyasanın altında görmesi halinde sözleşmeden vazgeçme hakkına sahip olacaklardır. Yani hiç kimse yetiştirdiği hayvanını, istemediği bir fiyata satmak zorunluluk içinde bulunmayacak. Ancak sözleşmeden cayan üreticiler, teşvik primi alamayacak. Kesime yakın tarihlerde üreticinin ihtiyacı durumunda, kurum imkanları dahilinde avans da verilebilecektir." dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner20

banner17