Elma üretiminde önemli sorunlardan biri olan haziran böceği zararlısı ile mücadele kapsamında Serpil Köyü'nde bir çiftçiye ait elma bahçesinde ışıklı tuzaklar ile biyoteknik mücadele yapıldı. Bu amaçla özel teşebbüs desteği ile yürütülen demonstrasyonda 10 dekarlık elma bahçesine 30 metre ara ile 16 adet ışıklı tuzak asıldı. Haziran ayında kurulan tuzaklarda bugüne kadar toplam 893 adet haziran böceği ergini yakalandı.

Işıklı tuzaklar ile haziran ve temmuz aylarında geceleri uçuşan haziran böceği erginleri yakalanıp öldürülerek popülasyonun kırılması sağlanmakta.

Milli Parklar Ve Tabiat Parklarını Bayramda 3 Milyona Yakın Kişi Ziyaret Etti! Milli Parklar Ve Tabiat Parklarını Bayramda 3 Milyona Yakın Kişi Ziyaret Etti!

Ülkemizde haziran böceği olarak anılan bu böcekler, meyve fidanları ve ağaçların köklerine zarar vermektedir. Bu böceklerin larva evreleri bitkilere zararlıdır, çünkü bitki kökleriyle beslenirler, bu da gözle görülür su stresiyle sonuçlanır ve sonuçta bitkinin ölümüne yol açar. Bu zararlının etkisi üçüncü evreden itibaren artar. Bu nedenle zararlı ile mücadele fidanlıklar için çok daha önemlidir.