TMO 2024 hububat alım fiyatları ve fark ödemesi destekleri belli oldu. Üreticilerin hasat döneminde arz yoğunluğu kaynaklı fiyat düşüşlerinden etkilenmesini önlemek, ihracat için gerekli hammadde tedarikini yurt içi üretimden karşılamak ve üretici lehine piyasa istikrarını sağlamak amacıyla Ticaret Bakanlığıyla birlikte dış ticaret tedbirlerinin alınmasına ve uygulanmasına karar verildi.

2024 yılı bitkisel üretimine yönelik TÜİK 1.Tahmin verileri açıklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanan habere göre hububat grubunda geçen yıla göre ortalama yüzde 5,4 azalış beklenmekte. Buğday üretiminin ise geçen yıla göre yüzde 4,5 azalışla 21 milyon ton olması beklenmekte.

Hububat hasadı şu anda ülke genelinde yaklaşık yüzde 5 seviyelerinde.

1 Milyar TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor! 1 Milyar TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor!

14 Mayıs 2024 tarihinden itibaren üreticilerin depolama imkânı sağlamak amacıyla TMO'ya arz edilen ürünler teslim alınmaya başlandı. Hasat başlangıcından bu güne kadar gelinen süreçte piyasalar yakından takip edilerek, bu gün itibariyle TMO hububat alım fiyatları ve fark ödemesi desteklerinin açıklandı.

Buna göre 2024 mahsulü hububat alım fiyatları (2. gruplar için) ton başına;

Makarnalık buğdayda   10.000 TL,

Ekmeklik buğdayda        9.250 TL,

Arpada                             7.250 TL,  olarak belirlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilere buğday için ton başına 1.750 TL'ye kadar, arpa için ton başına 750 TL'ye kadar fark ödemesi desteği sağlanacak.

Bakanlık verilecek fark ödemesi desteği ile birlikte üreticilerin eline ton başına; makarnalık buğdayda 11.750 TL,  ekmeklik buğdayda 11.000 TL, arpada 8.000 TL ödeyecek.

Üreticilere ilave olarak gübre, mazot ve sertifikalı tohumluk desteği de verilmeye devam edilecek.

Ürün bedeli ödemeleri 45 gün içerisinde doğrudan üreticilerin banka hesaplarına yapılacak.

Üreticilerin hasat döneminde arz yoğunluğu kaynaklı fiyat düşüşlerinden etkilenmesini önlemek, ihracat için gerekli hammadde tedarikini yurt içi üretimden karşılamak ve üretici lehine piyasa istikrarını sağlamak amacıyla Ticaret Bakanlığıyla birlikte bazı dış ticaret tedbirlerinin alınmasına ve uygulanmasına karar verildi.

Bu tedbirler ;

2018 yılı Eylül ayından bu yana yasak olan ve yurt içinde üretilen buğdaylarla yapılan kati un ihracatı serbest bırakıldı.

Ekmeklik/Makarnalık buğday ve arpa ile bunların kırıkları dahil ihracatı kontrollü olarak (TMO'dan uygunluk almak şartıyla) serbest bırakıldı.

Dahilde İşleme Rejimi kapsamında buğday ithalatı 21 Haziran 2024'ten geçerli olmak üzere 15 Ekim 2024 tarihine kadar durdurulmuş olup bu tarihte oluşacak piyasa şartlarına göre anılan durdurma işlemi daha ileri bir tarihe de ötelenebilecek.

Alımlara ilişkin detaylar ile diğer ürün fiyatlarına ilişkin açıklama TMO tarafından yapılacak.

Editör: Haber Merkezi