Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kadın çiftçilere sağlanan destekleri ve projeleri paylaştı. Yumaklı, kadınların tarımsal üretimin önemli bir parçası olduğunu vurgulayarak, 2023 yılı için 299 bin 79 kayıtlı kadın çiftçinin bulunduğunu ve kadın çiftçilerin toplam çiftçi sayısına oranının yüzde 13,4 olduğunu belirtti.

1 Milyar TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor! 1 Milyar TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor!

Kadın üreticilere yönelik eğitimlerin de önemli bir rol oynadığını belirten Bakan Yumaklı, son 10 yılda 20 bin kadın çiftçiye eğitim programları düzenlediklerini ve bu çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Bakan Yumaklı, son 21 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kadın üreticilere yaklaşık 15 milyar lira destek verdiklerini belirterek, kadınların tarımın her alanında daha etkin ve görünür olmasını amaçladıklarını ifade etti. Bu desteklerle kadın çiftçilerin başarı hikayelerine yeni başarılar eklemeleri hedeflendi.

Kadın çiftçilerin Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü kutlayan Bakan Yumaklı, onların tarımsal üretime katkılarına teşekkür etti.