Olağanüstü Hal Kapsamında Tarım Alanında Alınan Tedbirlere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

resm,

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci sosyal medya hesabından Olağanüstü Hal Kapsamında Tarım alanında alınan tedbirlere ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesindeki kararları duyurdu.

Bakan Kirişci telef olan hayvanların Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ayni olarak karşılanacağını  vurgulayarak şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla hayvanı telef olan üretici ve yetiştiricilerimizin zararı Bakanlığımızca ayni olarak telafi edilecek. Ayrıca deprem bölgesindeki yaklaşık 1,5 milyon arılı kovanın şeker ihtiyacını da karşılayacağız. Yetiştiricilerimize hayırlı, uğurlu olsun.”dedi

2 Milyar TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor! 2 Milyar TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor!

Resmi gazetede yayımlanan karara göre,

Depremler nedeniyle genel hayata etkili afet bölgesi ilan edilen yerlerde, arılı kovan, büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiricilerine, bulundukları bölgelerde hayvancılık faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak, verimliliğini artırmak ve hayvan sağlığı ile refahını temin etmek amacıyla, bir defaya mahsus olmak üzere canlı hayvan ve besleme amaçlı şeker yardımı yapılacak.

Deprem nedeniyle telef olan hayvanların tespiti Tarım ve Orman Bakanlığınca ilgili il/ilçe hasar tespit komisyonlarınca gerçekleştirilecek.

Tespiti yapılan hayvanların, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Bilgi Sistemi'nde kayıtlı olması gerekecek.

Bu kapsamda, yetiştiricilere telef olan hayvanlarının adedi kadar büyükbaş, küçükbaş, kanatlı ve arılı kovan bedelsiz olarak bakanlıkça temin edilecek.

Ayrıca, depremden etkilenen illerdeki 12 bin arıcıya, 1 milyon 483 bin kovanı için, kovan başına 4 kilograma kadar besleme amaçlı şeker dağıtımı yapılacak.

İl/İlçe hasar tespit komisyonlarının çalışmalarını tamamlamasının ardından canla hayvanlar, arılı kovanlar ile şeker dağıtımına ivedilikle başlanacak.

Editör: Haber Merkezi