TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye genelinde yağışların normale göre azaldığını belirterek, 60 ilde yeterli yağış olmadığı için hububat ve kışlık ekimlerin yapılmadığını söylemişti.

Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşit, artan kuraklığa karşı Türkiye ve İran’ın orak işbirliğine davet etmişti.

Kuraklık Tehdidi Yok!

Bu açıklamaya karşı olarak, kabine toplantısının ardından gazetecilerin gündeme yönelik sorularını yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, kuraklıkla ilgili bir tehdit olmadığını söyledi.  Kirişci:” Su rezervlerimiz konusunda bir sıkıntımız yok. Çiftçimizin ekim işlemleri bitti. Toprağın hazırlanması konusunda bir sorun yok. Ekinler ekildi” dedi.

Kuraklık riskiyle ilgili Tarım Sigortaları Havuzunun (TARSİM) poliçe ürettiğini söyleyen Kirişci, vatandaşlara bu poliçelerle ilgi göstermeleri tavsiyesinde bulundu. Kirişci, Türkiye’nin sigorta ortalamasının yüzde 21,4 olduğunu paylaşarak:” “Bu çok düşük. Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçilerin 5’te 1’i ancak sigortaya kayıtlı. 16 yıllık bir mazisi var. Daha fazla olmasını arzu ederdik” dedi.

MB Faiz Kararını Açıkladı: Parasal Sıkılaştırma Hızı Yavaşlatılacak mı? MB Faiz Kararını Açıkladı: Parasal Sıkılaştırma Hızı Yavaşlatılacak mı?

Ekmek Zammı

Kirişci, son dönemde gündemde olan ekmek zammı ile ilgili şöyle dedi:” Biliyorsunuz, 7 bin 450 liradan buğdayı üreticiden aldık. Şimdi onlara 4 bin 500 liradan veriyoruz. Yani 2 bin 950 lira biz ekmek yapan fırıncının kullanacağı unu, TMO olarak sübvanse ediyoruz. 2 bin 950 lira ton başına. Dolayısıyla bizim üreticilere ödediğimiz paranın 2 bin 950 lira altında bir fiyatla bunu un sanayicisine verip, 'sen de un yap, bundan bunu da fırınlara ver' dediğimizde biz görevimizi bakanlık olarak yapmış oluyoruz.” dedi.

Tahıl Koridoru ile ilgili değerlendirmede bulunan Kirişci, şu sözleri kullandı:” Bu konuda bizim atıl bir kapasitemiz var. Mesela un sanayiinde, makarna, irmik ve bulgur sanayiinde. Şimdi kendi atıl kapasitemizi, Rusya’dan alacağımız o bedelsiz buğdayı kendi fabrikalarımızda işledikten sonra en az gelişmiş ülkelere bunları, Cumhurbaşkanımızın arzusu bedava aldığımız buğdayı, bulgur olarak un olarak bedava vermek. Geri kalmış 8 tane ülke var şu anda” dedi.