Bakan Yumaklı, yaptığı konuşmada, tarım ve orman sektörünün son 20 yılda önemli bir gelişim gösterdiğini belirterek, 2022 yılında tarımsal hasılanın 58,6 milyar dolar, ihracatın ise 30 milyar dolar olduğunu söyledi.

Üretimi ve üreticiyi desteklemeye devam edeceklerini belirten Bakan Yumaklı, 2024 yılı için tarımsal destekleme bütçesini 63,4 milyar TL'den 91,55 milyar TL'ye çıkardıklarını bildirdi.

Bakan Yumaklı, 2024 yılında 53 baraj, 15 HES, 20 gölet ve bent, 65 sulama tesisi, 16 içme suyu tesisi, 314 taşkın kontrol tesisi, 2 atık su tesisi, 19 yeraltı depolaması ve suni besleme, 23 arazi toplulaştırma projesi olmak üzere toplam 527 tesisin tamamlanarak hizmete sunulacağını açıkladı.

Bakan Yumaklı, 2024 yılı için bakanlığın bütçesini 283 milyar TL, yatırım bütçesini 111 milyar TL, tarımsal desteklemeleri ise 91,5 milyar TL olarak teklif ettiklerini söyledi.

Bakan Yumaklı, teklif edilen bütçenin, Türkiye Yüzyılı'nda topraklara bereket katan üreticilerin refahının artırılması, medeniyetimize değer katan suyun verimli kullanılması ve yarınlarımıza nefes olan Yeşil Vatanımızın daha da güzelleştirilmesi hedeflerine hizmet edeceğine inandığını ifade etti.

WhatsApp Image 2023-11-13 at 12.37.15

Bütçenin öne çıkan detayları:

Tarımsal destekleme bütçesi 63,4 milyar TL'den 91,55 milyar TL'ye çıkarıldı.

Mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden faydalanamayan üreticiler de artık tarımsal desteklerden istifade edebilecek.

Tarım sayımı 2026 yılı sonuna kadar tamamlanacak.

Destekler, planlama dâhilinde üretimi yönlendirecek, verim ve kaliteyi artıracak, üretimde sürdürülebilirliği sağlayacak.

Tarımsal krediler ile Bakanlığımız hibe programları, üretim planlanmasına uygun yeni bir felsefeyle ele alınacak.

Sözleşmeli üretim, organize tarım bölgeleri, ari işletmeleri, biyolojik ve Biyoteknik mücadele ile iyi tarım uygulamaları öncelikli olacak.

4 Milyar TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor! 4 Milyar TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemeleri Hesaplara Aktarılıyor!

2024 yılında toplam 527 tesis tamamlanarak hizmete sunulacak.

Bütçenin değerlendirmesi

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2024 yılı bütçesi, tarımsal üretimi ve üreticiyi desteklemeye yönelik önemli adımlar atılmasını öngörüyor.

Bütçenin öne çıkan detayları arasında, tarımsal destekleme bütçesinin artırılması, mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden faydalanamayan üreticilerin de tarımsal desteklerden istifade edebilmesi, tarım sayımının tamamlanması, desteklerin planlama dâhilinde verilmesi ve üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması yer alıyor.

Bütçenin, Türkiye Yüzyılı'nda tarım ve orman sektörünün gelişimine önemli katkılar sağlayacağı öngörülüyor.