Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" programı kapsamında Karabük'e bağlı Safranbolu ilçesine teknik gezi düzenledi. Geziye, Eskişehir'de safran üretimi demonstrasyonlarını yürüten kadın çiftçiler katıldı.

Patates Neden Depoda 4 Lira Markette 20 Lira ? Patates Neden Depoda 4 Lira Markette 20 Lira ?

Gezi kapsamında, Karabük İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Safranbolu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelinin rehberliğinde safran yetiştirilen alanlar ile pazarlama alanları yerinde gözlemlendi. Safran üretim ve pazarlama alanlarının incelenmesinden sonra tarihi Safranbolu ilçe merkezi ziyaret edildi.

Teknik gezi sonrasında kadın çiftçiler, safran üretimi konusunda özgüvenlerinin daha da arttığını, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün desteği ile bahçelerinde kurulan bu safran deneme bahçelerini geliştirerek Eskişehir'in safran üretiminde, ülkemizde ve dünyada zirveye taşınması konusunda büyük bir istekle çalışacakları sözünü verdi.

Eskişehir'de 800 metrekare alanda safran demonstrasyon bahçeleri kuruldu

Eskişehir'de hali hazırda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü kontrolünde yürütülen "Eskişehirli Hanımlar Safran Üretiyor" projesi kapsamında Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile Seyitgazi- Beykışla Mahallesi, Han- Gökçekuyu Mahallesi, Sarıcakaya- Mayıslar Mahallesi, Tepebaşı - Kızılinler Mahallesi ve Sivrihisar Merkez'de safran üretimini yaygınlaştırma çalışmaları yapılıyor. Bu kapsamda safran ürününe olan ilgiyi arttırmak için ilk etapta Sarıcakaya, Han, Seyitgazi, Tepebaşı ve Sivrihisar ilçelerinde 8 kadın üreticiye 100'er metrekare alanda olmak üzere toplamda 800 metrekare alanda demonstrasyon bahçeleri kuruldu.

Safran, çok karlı bir alternatif tarımsal ürün olarak görülüyor

Safran, çok karlı bir alternatif tarımsal ürün olarak görülüyor. Bir kilogram safran üretmek için yaklaşık 200 bin çiçek gerekiyor. Safranın kilogram fiyatı ise 100 bin lirayı bulabiliyor.