Programda bir açılış konuşması yapan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin ATAR konuşmasında fakültenin 90. yılına vurgu yaptı.

Uzaydan Toprak Takibi: NASA'nın Tarıma Etkisi Uzaydan Toprak Takibi: NASA'nın Tarıma Etkisi

Daha sonra Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise Ziraat öğreniminin 177. yılına vurgu yaptı. "Benim sadık yârim kara topraktır. 11 kıta da toprağın ne kadar merhametli olduğunu vefayı, aşkı üretmeyi olduğunu görecekler." dedi.

"1846 ayamama da başlayan ve devam eden bugünlere kadar gelen 177 yılı geride bıraktık.

Toprağın ve ziraatın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Pandemi bize bunu gösterdi. Çünkü insanlar olarak sağlıklı olayım karnım doysun diyoruz.

Toprağın çok toparlayıcı yönü var. Bugün atacağımız adımlarla tarihe not düşeceğiz.  Bu ülke için ne kadar çalışsak azdır. Çünkü dünyanın bu ülkeye ihtiyacı vardır. Bu ülke için çalışmak gereklidir."  dedi.

 

Tarım öğreniminin 177. yılı ve Ankara Üniversitesi ziraat fakültesinin 90 yılı münasebeti ile panelde gerçekleşti. Paneli  Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar yönetti. Programda Panelistler sırası ile birer konuşma yaptı.  Trabzon Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Atilla Çimer,  JICA Türkiye Ofisi Doç. Dr. Emin Özdamar, Darphane Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, SU Yönetimi Genel Müdürü Afire Sever ve ABB Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün panelist olarak birer konuşma yaptı.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinin 90.cı yıl anısına darphanede basılan para hediye olarak takdim edildi.