Milli Parklar ve Tabiat Parkları Kurban Bayramına Hazır! Milli Parklar ve Tabiat Parkları Kurban Bayramına Hazır!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ankara’da Otel'de düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci yüzyılında nereden nereye gelindiğini akademik anlamda kayıt altına almak gerektiğini söyledi.

Söz konusu çalışmaların, gelecek nesiller için, üzerine bir şeyler konulması açısından çok kıymetli olduğunu belirten Yumaklı, "Buradan çıkacak sonuçları mutlak suretle yakından takip edeceğim. Sempozyumun, buradan ilham alarak, dünyanın da kabul ettiği bu çok önemli tarım sektörünün birer mensubu olacak ve katkı verecek olan değerli öğrenci kardeşlerime bir başlangıç noktası olmasını diliyorum." dedi.

Bakan Yumaklı, daha sonra Bakanlığının TBMM'de gerçekleştirilecek bütçe görüşmelerine katılmak üzere salondan ayrıldı.

Sempozyum, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı etkinlikleri ve Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı ile Türk Tarih Kurumu iş birliğiyle gerçekleştiriliyor.

Tarım ve ormancılık literatürüne sosyal ve beşerî bilimler bütünlüğü içinde katkı sunmak amacıyla gerçekleştirilecek sempozyumda, 50 akademik bildiri 12 akademik oturumda sunulacak. Sempozyumda tarım tarihinden arazi mülkiyetine, Yörük kültüründen günümüzün çiftçi profiline, Osmanlı dönemindeki hayvan hastalıklarından savaş yıllarındaki tarım politikalarına, meteorolojik doğal felaketlerden ormancılık politikasına kadar birçok konuda bildiriler yer alacak. Bunun dışında sektör paydaşlarından TOBB'a bağlı meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, sanatçılar, önder tarım gençliği, tarım gazetecileri ile Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı enstitüler ve genel müdürlükler çeşitli konulardaki bildirilerini düzenlenecek özel oturumlarda sunacak.

Ankara Üniversitesi Ziraat ve Veteriner Fakülteleri, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi, Bakanlık ilgili birimleri, sivil toplum kuruluşları ve üretici birliklerinin de düzenlenmesine katkı verdiği sempozyuma; bakanlar, bürokratlar, akademisyenler, sektör paydaşları, hizmet sağlayıcılar, araştırmacılar, tarihçiler, sanatçılar, gazeteciler, yazarlar, konuyla ilgili uzmanlar ve öğrenciler katılıyor.​

Editör: Haber Merkezi