Törene, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan,  Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Metin Türker, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Afire Sever, Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Hasan Gezginç, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Naim Çoban, TMO Genel Müdür Yardımcısı Ümit Orhan,TAGEM Genel Müdür Yardımcısı  Mesut Akdamar, Et ve Süt Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kalkan, Ankara BB. Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün,  Tarım ve Orman Bakanlığı Baş Müfettişi Recep Semiz, Ankara İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz katıldı.

Ödül törenine aynı zamanda sektör temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda üretici katıldı. Katılımcı ve ödül alanlar arasında Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, Adana Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yaşar Kâhya, Ödemiş Süt Üreticileri Birliği Başkanı Halil Deveci ve Balıkesir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çetin’in yanı sıra Sakarya Dsyb Başkanı Hakan Candemir, Hatay Dsyb Başkanı Lütfi Danahaliloğlu, Diyarbakır Koyun Keçi Y. Birliği Başkanı Abdullah Çetinkaya ve çok sayıda üretici ve Anadolu İzlenimleri okuyucuları katılım sağladı.

Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Akademik Ödüller Kategorisinde, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hasan Hüseyin Atar, Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ahmet Kazankaya, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Rüstem Cangi ödüllendirildi.

TARSİM Genel Müdürü Bekir EngürülüAnadolu İzlenimleri Dergisi’nin yazarlarından Assiye Yıldırım ve Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Taşan Anadolu İzlenimleri Özel Ödülleri kategorisinde ödülleri takdim edildi. 

Törenin sunuculuğunu başarılı gazeteci ve sunucu Fatoş Tapan üstlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Anadolu İzlenimleri Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Muhammet Oluklu bir açılış konuşması yaptı. Oluklu, derginin 18 yıldır Türk tarımının ve üreticinin sesi olmaya devam ettiğini ve bu ödül töreninin de bu amaca hizmet edeceğini vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, törende yaptığı konuşmada, yakın geçmişte yaşanan pandemi sürecinde ülke doğal kaynaklarının ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü söyledi. Tarıma, toprak ve su kaynaklarına çok daha fazla önem verilmesi gerektiğine işaret eden Alpaslan, "Bunun için de siz değerli paydaşlar olarak programdaki çalışmalarınız, geleceğimiz için önemli. Ben çalışmalarınız için başarılar diliyorum. Bugüne kadarki başarılarınız için de tebrik ediyorum. Hepinizin yolu açık olsun Teşekkür ediyorum." dedi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Hasan Gezginç de TİGEM'in faaliyetlerine değinerek ülkede sürdürülebilir tarımın önemine dikkati çekti. Gezginç, "Tarım sektörü büyümeye devam ediyor. Üreticilerimiz bugünün alın teri, yarının teminatıdır." diye konuştu.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Metin Türker de ülkenin tarımda değişim ve dönüşümün eşiğinde olduğunun altını çizerek, "Bakanlık olarak üretim planlaması, sözleşmeli üretim ve kaynakların etkin kullanılması ile ilgili çok önemli çalışmalar yapıyoruz." diye konuştu.

Kadın Üreticilere Ödüllerini Afire Sever Takdim Etti

Kadın üreticiler Özgül Özer, Zehra Varol ve Hamiyet Kayalı'ya ödüllerini Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Afire Sever takdim etti.

TZOB: Çiftçilerimizin Bir Yıllık Emeği Bir Kıvılcımla Kül Olmasın! TZOB: Çiftçilerimizin Bir Yıllık Emeği Bir Kıvılcımla Kül Olmasın!

Erkek Üreticilere Ödüllerini Naim Çoban Takdim Etti

Erkek üreticiler Hicabi Bitik ve Mesut Demiraslan'a ödüllerini Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Hasan Gezginç ve  TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Naim Çoban  takdim etti.

Hicabi Bry

Konya, Adana ve Balıkesir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Ödemiş Süt Üreticileri Birliği Başkanlarına Ödüllerini Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan Takdim Etti.

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, Adana Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yaşar Kâhya, Ödemiş Süt Üreticileri Birliği Başkanı Halil Deveci ve Balıkesir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çetin'in ödüllerini Nadir Alpaslan takdim etti.

TARSİM Genel Müdürü Bekir Engürülü'ye Anadolu İzlenimleri Özel Ödülü ! 

TARSİM Genel Müdürü Bekir Engürülü'ye de Anadolu İzlenimleri Özel Ödülünü Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Metin Türker takdim etti

Bekir Başkan

Basın Ödülleri Nadir Alpaslan Tarafından Takdim Edildi

Törende ayrıca, tarım ve üretim sektörüne dair haber ve içerikleriyle öne çıkan basın mensuplarına da ödüller verildi. NTV Ankara Temsilcisi Ahmet Ergen'in ödülünü NTV Muhabiri Erce Tiren teslim aldı.  Anadolu Ajansı Muhabiri Mustafa Çalkaya, AGRO TV Sunucusu Taner Öztürk, Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Basın Ödülleri kategorisinde ödüllendirildi.

Habertürk TV Ankara Temsilcisi Fevzi Çakır'ın ödülünü Habertürk TV Ankara Haber Müdürü Aykut Türel, A Haber Ankara Haber Müdürü Muhammet Emin Karadağ'ın ödülünü ise Aytekin Polatel teslim aldı.

Törenin sonunda, Anadolu İzlenimleri Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Muhammet Oluklu, törene katılan tüm konuklara teşekkür etti.

Törene katılan üreticiler, ödül töreninin kendilerini motive ettiğini ve tarım sektörüne ilginin artmasına katkı sağlayacağını söylediler. Basın mensupları ise törenin tarım ve üretim sektörüne dair farkındalığı artırmak için önemli bir adım olduğunu ifade ettiler.

Editör: Haber Merkezi