Güneydoğu’da Yağışların Bereketi Arpa Hasadına Yansıdı! Güneydoğu’da Yağışların Bereketi Arpa Hasadına Yansıdı!

Ana gruplardaki verilere bakıldığında, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 3,24'lük, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde ise yüzde 4,85'lik artış gözlemlendi. Geçen yılın aynı dönemine göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 23,06, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde ise yüzde 67,65'lik bir artış kaydedildi.

Endeksin alt gruplarına göz atıldığında, yıllık bazda 2 alt grubun düşüş yaşadığı, 9 alt grubun ise yükseliş gösterdiği görüldü. Yüzde 78,75'lik artışla malzemeler, yüzde 74'lük artışla diğer mal ve hizmetler, yüksek yıllık artış oranlarına sahip alt gruplar olarak öne çıktı. Enerji ve yağlar ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,85 oranında azalış yaşadı.

Aylık bazda ise 6 alt grubun düşüş yaşadığı, 5 alt grubun ise yükseliş kaydettiği görüldü. Yüzde 0,78'lik azalışla gübre ve toprak geliştiriciler, yüzde 1,5'lik azalışla tohum ve dikim materyali alt grupları düşüş yaşayan gruplar olarak öne çıktı. Aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise yüzde 9,41'lik artışla veteriner harcamaları, yüzde 8,9'luk artışla enerji ve yağlar olarak sıralandı.

Bu verilere göre, Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi'nin haziranda kaydettiği artışlar ve alt gruplardaki değişimler tarım sektöründeki fiyat dinamiklerini yansıtmaktadır.

Editör: Haber Merkezi