Tarım Sigortaları Havuzu'ndan (TARSİM) yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Günal, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi'nde 2022 üretim ve hasar verilerini değerlendirdi, 2023 yılı yenilikleri ve Konya ili genelinde uygulamaya alınan Gelir Koruma Sigortası hakkında bilgi verdi.

Günal şunları kaydetti: "2007 yılında 3,5 milyon dekar olan sigortalı alandan bugün 35 milyon dekar alana gelmiş durumdayız. Tarım sigortalarındaki penetrasyon oranında da artış yaşandı. Tarım sigortaları sistemini 40 yılı aşkın süredir uygulayan ve TARSİM'in de kuruluşunda örnek olarak aldığı İspanya'daki sistemde yüzde 40'larda olan sigortalılık oranı, ülkemizde 17 yıllık süreçte yüzde 22'ye ulaştı. Bu oran, ürün bazında değerlendirildiğinde daha da yüksek seviyelerde. Şöyle ki, narenciyede yüzde 35, buğdayda yüzde 27, ayçiçeğinde yüzde 35 ve Manisa özelinde üzüm ürününde yüzde 55 oranında sigortalılık mevcut. 2021 yılında çeşitli risklerden ötürü zarar gören sigortalı üretici ve yetiştiricilerimize, 2,4 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştirmiştik. Geçtiğimiz yıl ise yüzde 51 oranında artışla 3,6 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştirdik. Hasar ödemelerini risk bazında değerlendirdiğimizde ise en çok dolu için hasar ödemesi yapıldığını görüyoruz.

OGM Sözleşmeli Personel Alıyor! İşte Detaylar OGM Sözleşmeli Personel Alıyor! İşte Detaylar

Geçtiğimiz yıl üreticilerimize dolu riski sebebiyle 852 milyon TL, don riski sebebiyle 542 milyon TL, kuraklık riski özelinde 367 milyon TL ve hayvan hayat sigortalarında ise ağırlıklı olarak ölüm ve mecburi kesim riskleri başta olmak üzere 1,1 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştirdik. Üreticilerimiz, son yıllarda iklim değişikliğinin farkındalar. Meteorolojik olayları çok yakından takip ediyorlar ve tarım sigortasının öneminin bilincindeler. Bu doğrultuda, sistemdeki sigortalı üretici/işletme sayısı da 658 binden 770 bin adede yükseldi ve bir önceki yıla göre yüzde 17 oranında artış meydana geldi. TARSİM, üretici ve yetiştirici odaklı bir sistem. Bu sistemde kar amacı güdülmüyor." dedi.