TMO'nun açıklamasında, 2023 yılı hububat alım kampanyası döneminde üreticilerin yoğun teveccüh gösterdiği ve kurumun 17 milyon tonun üzerinde ürün alım gerçekleştirdiği belirtildi. Bu kapsamda, Konya gibi hububat üretiminin yoğun olduğu illerimizde, mevcut TMO depoları ve lisanslı depolara ek olarak 3 şahıslardan da depo kiralanarak alım kapasitesinin arttığı kaydedildi.

Çumra'da alımların tamamlanmasının ardından gerekli tüm tedbirler alınarak kiralık depolar mühürlenerek kapatılmış, ürün sigorta kapsamına alınmış ve 7/24 saat esasına göre özel güvenlik ekibi görevlendirildiği ifade edildi.

TMO'nun ülke genelinde yaptığı tüm depolarda uyguladığı gibi Çumra'da da depo ve stoklar belirli periyotlarla ilgili TMO personelince kalite yönünden kontrol edildiği ve Çumra deposunda yapılan son kontrollerde depolardaki bir miktar ürünün bulunmadığı tespit edildiği belirtildi.

Bunun üzerine Konya Başmüdürlüğü tarafından konu adli kolluk makamlarına intikal ettirilerek adli soruşturma başlatılması talep edildiği ve aynı gün TMO Yönetim Kurulu Başkanlığınca da konuyu incelemek ve soruşturmak üzere müfettiş görevlendirildiği kaydedildi.

Sokak Hayvanları Yasası Nedir? 30 Günlük Süre Dolunca Ne Olacak? Sokak Hayvanları Yasası Nedir? 30 Günlük Süre Dolunca Ne Olacak?

Çumra Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili olarak 5 kişiyi gözaltına aldı. Bunlardan 1 kişi halen tutuklu, 4 kişi adli kontrole tabi tutuluyor.

Konuya ilişkin TMO müfettişlerinin ve Cumhuriyet Başsavcılığının kapsamlı inceleme ve soruşturması devam etmekte olup süreç titizlikle takip edilmektedir.

TMO'nun açıklamasında, "Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verildi.