Bayraktar, bu yıl pamuk ekim döneminde gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkının artması nedeniyle bitkide stres oluştuğunu ve bu durumun bölgesel olarak değişmekle birlikte yüzde 10 ila 20 arasında verim kaybına neden olduğunu söyledi.

Erdoğan’dan Çiftçiye Müjde! Erdoğan’dan Çiftçiye Müjde!

Kütlü pamuk fiyatlarının kilogram başına 18 lira gibi düşük bir seviyede olduğunu belirten Bayraktar, "Açıklanan bu fiyatlar maliyetin ve dünya fiyatlarının da altındadır. Bu yıl pamuk fiyatlarının maliyetin üzerinde enflasyon ve çiftçi refah payı dâhil edilerek açıklanmaması önümüzdeki yıl pamuk ekim alanını ciddi oranda azaltacaktır. Fiyat en az 28-30 lira bandında olmalı ki üreticilerimiz pamuktan vazgeçmesin." dedi.

Pamuk üretiminin stratejik önemine değinen Bayraktar, "Türk tarımının vazgeçilmez bir ürünü olan pamuk lif, çiğit, tohum, yağ, küspe ve benzeri asıl ve yan ürünleriyle tekstil, hazır giyim, bitkisel yağ ve yem başta olmak üzere birçok sektöre ham madde oluşturuyor." ifadelerini kullandı.

Girdi fiyatlarındaki artışa da dikkat çeken Bayraktar, "Ekimin yapıldığı günden itibaren üretim maliyeti içerisinde önemli yere sahip olan mazot ve gübredeki fiyat artışı geçen sezon pamuktan kar elde edemeyen çiftçilerimizi daha da zora soktu." dedi.

Bayraktar, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

"2022 yılında fiyatların düşük seyretmesi ve girdi fiyatlarında ki ciddi artıştan çiftçilerimizin en az seviyede etkilenmesi için kilogram başına 1 lira 6 kuruş olan prim ve diğer destekler revize edilerek acilen artırılmalı ve üreticilerimiz korunmalıdır.

Çukobirlik ve TARİŞ bu yıl elini taşın altına koyarak alım fiyatlarını revize etmeli, en azından dünya fiyatları seviyesinde fiyatları açıklamalıdır. Aksi takdirde seneye pamuk üreten çiftçi bulamayacağız.

Pamuk üretimini geliştirmenin yolu desteklemeden geçtiği ve desteklemenin ülkemiz pamuk üretiminde istikrarın temeli olduğu unutulmamalıdır. Pamukta ekim alanlarındaki değişim çiftçinin kazancıyla, yani ürün maliyetleri, fiyat ve desteklerle doğrudan ilişkilidir."

Bayraktar, pamuk üretiminin sürdürülebilirliği açısından sanayicilerin de bu ürünü sahiplenmesi gerektiğini vurguladı.