Eskişehir, dünyanın en pahalı baharatı olarak bilinen; gıda, tıp, kozmetik, kimya gibi lokomotif sektörlerde kullanılan, ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyada büyük bir pazar açığı bulunan safranın üretim merkezine dönüşecek.

Tarım yatırımlarında bulunan girişimcilerin kitle fonlaması ile bir araya gelerek kurduğu girişim ile “Kırmızı Altın” olarak adlandırılan Safran Eskişehir’de hayat buluyor. 100 dekarlık büyüklüğü ile ülkemizin en büyük safran üretim alanında safran tohumluk soğanlarının dikimi gerçekleşti. Eskişehir’i katma değerli tarımsal ürünler konusunda ülkemizin merkezlerinden biri yapacak olan ülkemizin en büyük safran üretim alanının lansman toplantısı Tepebaşı ilçesi, Yukarı Söğütönü Mahallesi'nde gerçekleştirildi.

Lansman toplantısına İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Sabri Çakır, Tepebaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeki Sert, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nizamettin Çetiner, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hasan Öz, Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Kurtuluş Uzun, teknik personel ve proje girişimcileri katıldı.

İklim Değişikliğinin Mahsul Üzerinde Etkileri Nelerdir? İklim Değişikliğinin Mahsul Üzerinde Etkileri Nelerdir?

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş yaptığı açıklamada “Türkiye'nin en büyük, Safranbolu'daki en büyük safran tarlasının 5 katı büyüklüğünde ve bu zamana kadar ülkemizdeki safran yetiştirilen toplam alandan daha büyük safran tarlası Eskişehir'de kuruldu. Safran soğanlarının ekimi tamamlandı. Ekim ayında ilk hasat yapılacak. Cumhuriyetin 100. Yılında Eskişehir'in adı artık "Safranşehir" olarak anılmaya başlanacak. Rabbim bereketini arttırsın. Projenin fikir aşamasından safranın tarlaya dikimine kadar, finansöründen, danışmanlığını yapan değerli akademisyenlere, araştırma enstitüsü uzmanlarından, makina ekipman geliştiren ekip üyelerine, şirket kurarak bu büyük yatırımı yapan ortaklarına, tarlada çalışan tarım işçilerine kadar emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyorum. İlimizde Safran yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için tüm desteklerimizi seferber edeceğimizi de ilan ediyorum. Şehrimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Editör: Haber Merkezi