Bakanlık Açıkladı: 54 Bin 776 Toplu Tüketim Yeri Denetlendi! Bakanlık Açıkladı: 54 Bin 776 Toplu Tüketim Yeri Denetlendi!

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, bu sezona ait yaş çay rekoltesine ilişkin açıklama yaptı.

Rekoltede düşüş olduğunu söyleyen Alim, "Üreticilerimiz hiçbir sıkıntı yaşamadan, kota ve kontenjan uygulaması yapılmadan çayını çok rahatlıkla istediği yere ve istediği fiyata satabildi. Kurum olarak bize gelen çayı işlemiş olduk." dedi.

Alim, üçüncü sürgün yaş çay alımlarının devam ettiğini kaydederek, şu açıklamaları yaptı: "Birinci sürgünde 212 bin ton yaş çay aldık. İkinci sürgünde 195 bin ton yaş çay alabildik. Üçüncü sürgünde bugün itibarıyla 75 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdik. Hava şartları ve toplanma kaynaklı ürün verimliliği azaldı.  Bizim hedefimiz üreticinin bütün çayını alabilmek. Üreticiyi memnun edebilmek. Normalde bizim çalışanlarımız 180 gün çalışıyor. O süreç içerisinde kampanyayı da bir şekilde bitirmemiz lazım. Hava şartları da uygun olduğu müddetçe çay alımına devam edeceğiz.  Beyaz çayın kilogramının 1000 lira olmasına rağmen 235 kilogram aldık. Fiyat yüksek olmasına rağmen rağbet olmadı. Yeşil çayda 155 bin ton üretim yaptık." dedi

Alim, kuru çay satışında 132 bin ton civarında satış yaptıklarını vurgularken, "İnşallah yıl sonunda koyduğumuz hedefe ulaşmak için herhangi bir terslik bulunmuyor. Satışlarımızda herhangi bir sıkıntı yok." dedi.