Kulislerde bazı isimler ön plana çıkıyor. Bakanlık kulislerinde ismi geçenler, Cevdet Yılmaz, Yunus Kılıç, İbrahim Yumaklı ve Dr. Nihat Pakdil.

Prof.Dr.  Harun Tanrıvermiş Anadolu İzlenimleri Medya’nın Sorularını Yanıtladı! Prof.Dr. Harun Tanrıvermiş Anadolu İzlenimleri Medya’nın Sorularını Yanıtladı!

Dr. Nihat Pakdil Kimdir?

1981 yılında Ankara İl Müdürlüğünde Veteriner Hekim olarak başladığı memuriyet hayatına; Kızılcahamam ve Elmadağ İlçe Müdürlüklerinde Veteriner Hekim, Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde Veteriner Hekim ve Enstitü Müdürü, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğünde Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı, APK Kurulu Başkanlığında Veteriner Hekim ve Uzman, Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür olarak devam etti.

11 Ağustos 2005 tarihinden sonra ise Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. Görev yaptığı dönemde 2015 yılında bir yıl süre ile Müsteşarlığa vekalet etti. 7 Nisan 2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atandı.

Cevdet Yılmaz Kimdir?

Siyasal yaşamına AK Parti'de başlayan Yılmaz, ilk defa 2007 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti Bingöl milletvekili olarak TBMM'ye girdi. 1 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleşen 60. Türkiye Hükûmeti kabine değişikliği sonucu GAP-DAP Projesi ve Kalkınma'dan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirildi. 2011 genel seçimlerinde tekrar AK Parti Bingöl milletvekili olarak meclise girdi.

Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 61. Türkiye Hükûmeti'nde Kalkınma Bakanı olarak yer aldı. Erdoğan 2014 yılında Cumhurbaşkanı seçilince hükûmet kurma görevi Ahmet Davutoğlu'na verildi. Davutoğlu tarafından 29 Ağustos 2014 tarihinde kurulan 62. Türkiye Hükûmeti'nde Kalkınma Bakanlığı görevini korudu. , Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Bingöl milletvekili olarak meclise girdi.

Yunus Kılıç Kimdir?

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesini bitirin Kılıç, Doktorasını Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde yapmıştır. Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesinin kuruluşunda, Kars ve Kafkas Üniversiteleri Kalkınma Vakfının kuruluş çalışmalarında ve yönetiminde bulunmuştur.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan hastalıkları ve yetiştiriciliği, arı hastalıkları ve yetiştiriciliği, balık hastalıkları ve yetiştiriciliği, hayvan beslenmesi ve beslenme hastalıkları ile insanların parazitler hastalıkları konularında yayınlanmış 70'ten fazla makalesi bulunmaktadır.

İbrahim Yumaklı Kimdir?

1969 Yılında Kastamonu'da doğan İbrahim Yumaklı, Bakırköy İmam Hatip Lisesi'nin ardından, 1992 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldu.

İş hayatına 1993 yılında Marshall Boya A.Ş.'de ithalat işlemleri uzmanı olarak başlayan Yumaklı, 2011 yılına kadar Akzo Nobel Türkiye bünyesinde bulunan Marshall Boya A.Ş. ile bağlı grup şirketlerinin mali gruplarında yöneticilik yaptı. 2011 yılında Aljazeera Türkiye'de çalışmaya başladı. 2012-2015 yılları arasında Aljazeera Türkiye'nin sahip olduğu TV kanalını yönetti. Ocak- Ekim 2016 tarihleri arasında Anadolu Ajansı Uluslararası Operasyonlar Direktörü olarak görev yaptı.Ekim 2016'dan itibaren Genel Müdür ve İcracı Yönetim Kurulu Üyesi olarak GÜBRETAŞ'ta görev yapmış olup, 7 Nisan 2022 Perşembe Günü yayınlanan Resmi Gazete ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır.

Editör: Haber Merkezi