Toplamda 100 ton olarak üreticilerimize teslim edilen tohumlarının, Bucalı üretici Adil Demir 40 da alanda ekimini gerçekleştirdi. İl Müdürü Mustafa Özen ile yerli ve milli kayra buğdayın hasatında üretici ile birlikteydi.

Yüzde 75 Bakanlık desteğiyle toprakla buluşan tohumların hasatını üretici Adil Demir ile birlikte gerçekleştiren İl Müdürü Mustafa Özen; atıl tarım arazilerinin tarıma kazandırılmasıyla ilgili çalışmalar kapsamında, 2022 yılı sonunda 100 tona yakın yerli, milli çeşitlerden oluşan buğday tohumu dağıtımının gerçekleştirildiğini söyledi.

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünde ıslah edilen ve yetiştirilen Efe, Kayra ve Meltem buğday çeşitlerinin tarım arazilerine dikildiğini aktaran Özen, "O projenin sonucunu görmek için şu an üreticimizin tarlasında hasat gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl ilimizde yaklaşık 240 bin dönüme yakın bir alanda 93 bin ton civarında bir buğday üretimi gerçekleşmişti. Bu sene hem üretim alanımızda hem de üretim miktarımızda bir artış var. Dönüm başına almış olduğumuz ürün de geçen yıl 300-350 kilogram civarındayken bu sene 700-750 kilogram civarında. Yer yer bir tona yakın bir rekolte gözlemliyoruz" diye ifade etti.

Özen, üretim alanı ve miktarının artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle devam etti:

"Sadece çeşitle ilgili bir durum değil. Aynı zamanda havaların da yağmurlu gitmesi, bunu etkileyen faktörlerden. Fakat genel itibarıyla baktığımız zaman Efe, Meltem ve Kayra çeşitlerinden güzel bir sonuç elde ediyoruz. Bu sonuçlar bize bundan sonraki üretim sezonunda bu projeyi devam ettirmek noktasında bir motivasyon oldu."

Susuzluktan Göç Veren Köy Suya Kavuştu! Susuzluktan Göç Veren Köy Suya Kavuştu!

Üreticimiz Adil Demir de dönümde ortalama 900 kilogram ürün alacaklarını ve bundan duyduğu memnuniyeti belirterek "Sadece buğdayı değil bunun yanında samanı da önemli. Ben hayvancılık da yapıyorum. Bu buğdayın samanı da çok kaliteli ve çok verimli. Tüm üreticilerimize yerli ve milli bu çeşitlere yönelmelerini tavsiye ediyorum" dedi

Editör: Haber Merkezi