Ayvacık Organik Kırmızı Et Üreticileri Birliğine bağlı proje üreticilerine, hayvansal üretimde yem ihtiyacını karşılamak amacı ile İtalyan Çimi (Reygrass) tohumu teslim edildi. Ayrıca, İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen “Çanakkale İli İlçe Bazlı Kaba Yem Desteği" projesi kapsamında da üreticilere yüzde 50 hibeli İtalyan Çimi tohumu teslimi gerçekleşti.

Proje kapsamında, İlimiz genelinde toplam 1.096 çiftçiye 9.600 da. alanda 48.000 kg Ryegrass (İtalyan Çimi) tohumu ekimi yapılacaktır. Proje ile Çanakkale ilinde hayvancılık yapan, Hayvan Bilgi Sistemi (HBS) ve Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olan çiftçilere yönelik İtalyan Çimi tohum desteği sağlanarak kaliteli kaba yem elde etmeleri sağlanacaktır.

Törene, Ayvacık Kaymakamı Salih SAK, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan TÜRKARSLAN, Ayvacık İlçe Tarım Müdürü Mehmet Emin EKİCİ, Ayvacık Organik Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Özcan YILMAZ, İl/İlçe Müdürlüğünden Teknik personeller, Birlik Üreticileri ve çiftçiler katıldı.

Büyükşehir Belediyesinden Kurban Satış Noktalarına Sıkı Denetim! Büyükşehir Belediyesinden Kurban Satış Noktalarına Sıkı Denetim!

Törende konuşan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan TÜRKARSLAN, Çanakkale'nin hayvansal üretimde, su ürünlerinde olduğu gibi, tarımsal alanda da çok geniş bir yelpazeye sahip olduğunu belirterek, "Çanakkale yapı olarak organik tarıma çok uygun. Şu an 35 üreticimize %100 hibeli 3500 kg tohum dağıtımı yapacağız. Ayrıca kaba yem ile bir ikinci projemiz daha var. 40 Köyde 55 çiftçimize %50 Hibeli 1.500 Kg Tohum dağıtımı gerçekleştireceğiz. Hayvancılıkta girdi maliyetleri çok önemli. Hepimizin ortak sorunu. Karlı bir hayvancılık yapabilmek için, temel kural girdi maliyetlerinin düşürülmesidir. Bizlerde maliyeti düşürmek için hayvanlarımızın tükettiği yemi, kaliteli kaba yemi kendimiz üretmemiz gerekir." dedi.

Editör: Haber Merkezi