İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, iktidar tarafından söz verilmesine rağmen hiç başlanmayan ya da yarım kalmış projeleri meclis gündemine taşıdı. Tamamlanmayan projelerin hesabını soracaklarını kaydeden Yokuş, “Bu projelerin her birini Konya'nın her sokağında, her mahallesinde, her semtinde, 2,5 milyon Konyalının huzurunda bunun hesabını soracağım, tek tek soracağım” dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Konya’nın sorunlarını TBMM’de gündeme getirmeye devam ediyor. Yokuş, bu kez de iktidar tarafından söz verilmesine rağmen çivi dahi çakılmayan ya da yarım bırakılan projelere ilişkin konuştu.

YARIM KALAN PROJELERİ TEK TEK SAYDI

Sözlerine, “Her seçim dönemi ve her yıl göstermelik olarak projeler Konyalıya sunulur ama seçim dönemi bittiği zaman unutulur gider” diyerek başlayan Yokuş, zamanında bitirilemeyen projeleri şöyle sıraladı:

 “Konya'da bitirilmeyen projelerin başında çevre yolu geliyor. Çevre Yolu Projesi, 2023 yılına kaldı, 2014'te başlamış, 2020'de bitirilecekti ama ayrılan bütçeye baktığımız zaman böyle bütçe ayırmaya devam ederlerse tam yetmiş beş yıl sürecek. Tabii, ömür ne kadar olur bilmiyorum.  Bir de Gembos yolumuz var, Konya'yı Beyşehir üzerinden Antalya Serik'e bağlayan, yolu 60-70 kilometre kısaltan, tünelleri yapılamayan... Efendim, bu proje de "2016 yılının Şubatında dört yüz elli günde bitirilecek." diye bağlanmış yani 2017'nin sonunda; ya, 2023 oldu, hâlâ bitirilemedi, hayal devam ediyor. Sadece bunlar olsa iyi. Şimdi, efendim, Konya'nın yirmi yıldır bekleyen bir Hal Projesi var; hal, hal. Konya-Aksaray yoluna yapılması planlanan, bütün altyapı çalışmaları bitirilmiş, Türkiye'ye örnek olacağı söylenmiş ancak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından proje askıya alınmış; Konyalı, hâlâ Hal Projesi'ni bekliyor, "Halimiz nerede?" diyor, "Halimiz nerede?" diyor ama anlayan, duyan yok”

“2004 YILINDA SÖZÜ VERİLEN METRO PROJESİ BAŞLAMADI”

2004 yılından bu yana AK Parti’nin seçim vaatleri arasında yer alan Metro projesine de değinen Yokuş, “2014 yılında sözü verilen Konya Metrosu Projesi var. AK Parti vekillerinin 2022 yılı içinde verdiği sözlere rağmen projede adım atılmadı. 2015 yılında Konya'da açık hava ilan panolarına ‘Konya, metroya kavuştu. Metro, Konya'ya hayırlı olsun’ diye afişler astılar. Şimdi soruyorum. Gerçi, AK Partili milletvekili de yok, 10'u da yok Konya vekillerimizin. Yahu, bu afişleri ne yapacağız şimdi? Seçim zamanı yaklaştı, artık Konya'da İYİ'ler var, bunların hesabını soracak biziz; hele bir gelin bakalım meydanlara” dedi.

İSTANBUL ÜMRANİYE’DE AYKUT ERDOĞDU RÜZGARI… İSTANBUL ÜMRANİYE’DE AYKUT ERDOĞDU RÜZGARI…

“KONYARAY PROJESİ NE OLDU”

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sözü verilen  "KonyaRay" projesine başlamadığını ifade eden Yokuş,   “Efendim, TCDD Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek KonyaRay Banliyö Hattı'nın imzaları Konya Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından atılmış; Konya için tarihî gün, tarihî imza. Nerede? Hayal. Var mı, temeli atılmış mı? ‘Yok efendim. Olsun, nasıl olsa Konyalı çantada kekliktir, bize nasıl olsa oy verir canım, bize kızsa da oy verir’ Gelin bakalım şimdi ne olacak? Hele bir gelin meydana. Şimdi, efendim, Birinci Etap Konya Garı Projesi ve havaalanı projesi de kaldı, o da kaldı yani gar projesi yok, havaalanı yok. Turistler geliyor, efendim, turizmciler diyor: "Ya, şu havaalanı ne olacak bizim?" diyorlar ki: "Ya, bir on sekiz-on dokuz sene geçti biz bunu vadedeli, hele bizim iktidar bir on sekiz-yirmi sene daha sürerse vaatlere devam ederiz." yani "Ey Konyalı, sizi aldatmaya devam ederiz." diyor. Yok, emmioğlu, öyle yağma yok, artık aldatamayacaksınız” şeklinde konuştu.

  “ AHİ KANALI AÇILAMADI”

Sürekli çökmeler yaşanan ve sebeple bir türlü açılamayan AHİ Kanalı için de iktidara yüklenen Fahrettin Yokuş, şunları söyledi:

“Efendim, şimdi, Konya'da bir de su meselesi var, burada defalarca anlattım. AHİ Kanal yani 2020'de Sayın Tarım Bakanının açtığı kanal, vallahi hâlâ su yok. Su olmayan kanal açan bir iktidarımız var, bir Bakanımız vardı; hâlâ su yok, ne zaman geleceği de belli değil. 124 kilometre açık kanal çöktü. 2017'de açılacaktı, 2020 oldu hâlâ su yok. Ben buradan üç senedir söylüyorum, Konyalı diyor ki: Suyumuz nerede? Havaalanımız nerede? Metromuz nerede? Çevre yolumuz nerede? Gembos yolumuz nerede? Yahu, verdiğiniz sözler nerede? KonyaRay nerede? Yahu, niye aldatıyorsunuz benim hemşerileri mi, yirmi yıldır kandırıyorsunuz? Niye ya! Bir tanesini yapsanız olmaz mı?”

“BU PROJELERİN HER BİRİNİN HESABINI SORACAĞIM”

   Konyalıları vatandaşlara çağrıda bulunan Yokuş, sözlerini şöyle noktaladı:

“Ey hemşerilerim! Merak etmeyin, bu AK Parti artık sizi kandıramayacak, öyle yağma yok. Bu projelerin her birini Konya'nın her sokağında, her mahallesinde, her semtinde, 2,5 milyon Konyalının huzurunda bunun hesabını soracağım, tek tek soracağım. Cevap verecek 10 vekili arıyorum, gerçi bu salonda yoklar, Konya'da da yoklar ve göndereceğiz. Ya, bu projeleri yapacaksınız ya da ‘Elveda ey Konya! Elveda ey Türkiye! Hoşça kalın ey AK Partililer!’ diyeceğiz. Sandıkta sizlere: "Artık yeter, yeter emmioğlu, hadi Allah işinizi rast getirsin." diyeceğiz yine de.”