Bayraktar, zeytinyağının, içerdiği fonksiyonel nitelikteki bileşenler nedeniyle yağlar arasında ön planda olduğunu ve dengeli ve sağlıklı beslenmek için mutfaklarda her zaman kullanıldığını hatırlattı. Zeytinyağının en fazla taklit ve tağşiş uygulanan gıdalardan biri olduğunu belirten Bayraktar, bunun sadece Türkiye'de değil, zeytinyağı üretilen ve ticareti yapılan ülkelerin tamamında yaşanan bir sorun olduğunu ifade etti.

Zeytinyağının perakende fiyatını düşük tutarak daha fazla kar sağlamak için taklit ve tağşişe başvurulduğuna dikkati çeken Bayraktar, tüketicilerin bu hile ve sahtekârlığı tespit etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Bu gibi taklit ve tağşiş ürünlerin kesin olarak laboratuvar testleriyle anlaşıldığını dile getiren Bayraktar, üreticilerin bin bir emekle ürettiği ürünün sofralara içeriğinde ne olduğu belli olmayan yağ olarak girmemesi gerektiğini vurguladı.

Tüketicilerin sağlıklı ve dengeli beslenmesinde önemli bir yeri olan zeytinyağında taklit ve tağşişin önlenmesi için 81 ilde denetimlerin sık sık yapılması gerektiğini belirten Bayraktar, denetimler sonucu sahtekarlık yapan firmaların ifşa edilmesi ve gerekirse kapatılması gerektiğini söyledi. Bayraktar, tüketicilerin de zeytinyağı alırken bilinçli olması ve güvendikleri yerlerden veya firmalardan yağlarını almalarını tavsiye etti.

Avrupa'da zeytinyağı üretimi geçen yıl yüzde 33,7 düştü

Bayraktar, Avrupa'da geçen yıl son 500 yılın en büyük kuraklığı yaşandığını ve zeytinyağı üretiminin yüzde 33,7 oranında düştüğünü hatırlattı. Bayraktar, ‘’Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi İspanya'da üretim 2022 yılında yaklaşık yüzde 48, İtalya'da ise yüzde 29 azaldı. Bu yıl da önemli zeytin üreticisi ülkelerde geçen yılın olumsuzlukları, kuraklık, hastalık gibi nedenlerle rekolte kaybının görüleceği bekleniyor’’ dedi.

Kırmızı Et Fiyatlarında Gerileme Devam Edecek mi? Kırmızı Et Fiyatlarında Gerileme Devam Edecek mi?

Bayraktar açıklamasında şunları kaydetti:

‘’İspanya ve İtalya'da iki yıl arka arkaya rekoltenin düşmesiyle Avrupa'da zeytinyağı fiyatları yükseldi. Artan fiyatlar nedeniyle İspanya'da zeytinyağı hırsızlığının önüne geçmek amacıyla market raflarına kilit takıldığı haberleri görülüyor.

Ülkemiz sofralık zeytinde dünya 1.si, zeytinyağı üretiminde dünya 2.si

Avrupa'daki zeytinyağı üretimindeki gerilemelere karşın Türkiye'de geçen yıl rekor üretim gerçekleşti. 2022 yılında toplam 421 bin ton zeytinyağı üretimi ile dünya ikincisi, 735 bin ton sofralık zeytin üretimi ile dünya liderliğine ulaştık. Son 3 yılda ülkemizde zeytin üretimi yüzde 95 oranında arttı.

2023 yılının ‘yok yılı’ olmasına karşın üretimimizin normal seviyeye yakın olacağı tahmin ediliyor. İklim değişikliğinin etkilerine rağmen zeytin üretiminde lider olmamızın sebebi üreticilerimizin başarısı ve izlenen politikaların sonucudur.

Zeytin üretimine devam eden üreticilerimizin, üretimde kalması için yeterli geliri elde etmesi şarttır. Girdi fiyatları, lojistik, işçilik vb. maliyetler hızla artıyor. Bu maliyetlerle üretilen ürünlerin tüketiciye ucuza ulaşması mümkün değildir.

İşte bu noktada halkımızın sofrasına hakiki zeytinyağını düşük fiyatla sunabilmek için, üretim maliyetlerinin düşürülmesi de büyük önem taşıyor.’’

Editör: Haber Merkezi