Memleketin salçası yetmedi, İran ve İspanya’nın Salçası mı Sofralarımıza Girdi?

TÜİK’in verilerine göre 2023 yılında Türkiye 14 milyar dolarlık tarım ürünü ithal etti. Türkiye, Kazakistan’dan soğan, İspanya ve İran’dan salça, Madagaskar ile Brezilya’dan da börülce ithal eder hale geldi.

2017 Yılında 12 Milyar Dolarlık Domates İhraç Eden Türkiye 2023 Yılında Salça İthal Etti!

İthalatlar arasında en dikkat çekeni ise İran ve İspanya’dan salça ithal etmemiz oldu. 2017 yılında tek başına domates ekonomiye 12 milyar dolarlık katkı sağlarken 2023 yılında salçamızı dışardan getirmemiz, bugün tarımın hangi noktaya geldiğini gözler önüne seriyor.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, CHP Edirne eski Milletvekili ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Okan Gaytancıoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı 2023 dış ticaret verilerinden yola çıkarak paylaştığı rakamlar ile Türkiye’de tarımın geldiği son noktayı gözler önüne serdi. “Mehmet Şimşek ülke ülke gezip borç para arayacağına Türk çiftçisine destek verilse ithalat azalır, dövizimiz de ülkede kalırdı” diyen Gaytancıoğlu, Türkiye’nin tarım ürünü ithal ettiği ülkeler arasında Zimbabve, Şili, Madagaskar, Peru, Kostarika, Gana, Kotdivuar, Myanmar’ın da yer aldığını söyledi.

Bakan Yumaklı Açıkladı: Buğday Fiyatlarında Güncelleme Olmayacak! Bakan Yumaklı Açıkladı: Buğday Fiyatlarında Güncelleme Olmayacak!

İthal edilen ürünlerden bazılarının bir zamanlar Türkiye’de yetiştirildiğini anımsatan Gaytancıoğlu, “İthalatın temel nedeni, nitelikli bir tarım politikası uygulanmaması ve üreticiye destek verilmemesinden kaynaklanıyor. İthalat ve döviz artışı nedeniyle gıda enflasyonunu düşüremeyen bir ülke haline geldik” dedi.

Tarımda ithalata ödenen para ile dış borç faiz ödemesini de karşılaştıran Gaytancıoğlu, “Türkiye’nin 2023’te dış borç faiz ödemesi için 28.3 milyar dolar ödediği dikkate alındığında, ülkemizin her yerinde rahatlıkla yetişen tarım ürünlerini ithal etmesi ve karşılığında bir yılda 14 milyar dolara yakın döviz ödemesi kabul edilemez’’ diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi