IPARD II Programı Kapsamında Üreticiye 210 Milyon TL’lik Destek! IPARD II Programı Kapsamında Üreticiye 210 Milyon TL’lik Destek!

Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi'ne 2023 yılında başvuran Veteriner Hekim Hatice Durhan aldığı destek ile arı yetiştiriciliğine başladı.

Uzman Eller Projesi kapsamında sözleşme imzalayarak hibe ödemesi yapılan Isparta Merkez Gelincik köyünde yaşayan Hatice Durhan, Ana Arı Yetiştiriciliği, Arı Sütü, Polen ve benzeri arı ürünlerini içeren projesi ile 250 bin TL, Bakanlık hibe desteği ve 25 bin TL  ayni katkısı ile birlikte toplamda 275 bin TL ile 66 adet çift katlı 10 çıtalı arı kovanı ve arıcılık ekipmanı ( bal süzme makinası, sır alma teknesi ) alımı yaptı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünce yürütülmekte olan Uzman Eller Projesi kapsamında 23 hak sahibi ile sözleşme imzalandı.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında; Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesinin Desteklenmesine İlişkin 6691 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ve bu karar bağlı olarak çıkarılan tebliğ ve uygulama rehberi doğrultusunda; kırsal alanda yaşayan, yaşamayı taahhüt eden; meslek yüksekokulları ile üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri bölümlerinden ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun olanların uygulayacağı bitkisel üretim, hayvansal üretim, su ürünleri üretimi, coğrafi işaretli ve geleneksel ürünlerin üretimi ile bu ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik projelere 250 bin TL karşılıksız hibe desteği verilmektedir.