Yerlikaya, Türkiye'nin 100. yıl hedeflerine odaklanarak Bakanlığın 2024 bütçesini açıkladı. Bakan Yerlikaya, bütçenin toplam ödenek teklifini 1 trilyon 275 milyar 934 milyon 965 bin TL olarak duyurdu.

Bakanlık Merkez Birimleri bütçesinin 76 milyar 295 milyon 436 bin TL olduğunu belirten Bakan Yerlikaya, bağlı kuruluşların toplam bütçesinin ise 1 trilyon 199 milyar 639 milyon 529 bin TL olduğunu ifade etti. Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı ve AFAD Başkanlığı gibi önemli alanlara ayrılan bütçe ödeneklerini de detaylı bir şekilde paylaştı.

Bakan Yerlikaya , enerji sektöründe de önemli gelişmelerin yaşandığını aktardı. Özellikle petrol üretiminde Gabar'da yaşanan artışın ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

‘’Gabar 2026’da Enerji İhtiyacımızın Yüzde 18’ini Karşılayacak’’

Yerlikaya, ‘’Gabar’da günlük petrol üretimi, 25 bin varile dayandı.2024 yılı sonunda hedefimiz 100 bin varil! Gabar’daki petrol üretimimiz, 2024’te ülkemiz ihtiyacının yüzde 10’unu, 2026’da inşallah yüzde 18’ini karşılayacak. En önemli cari açık kalemlerimizden birisi olan başında enerji geliyor. Petrol üretimindeki artış ise inşallah,  ülke ekonomimize nefes olacak. Terörün etkisizleştirildiği ve beli kırıldığı için, bugün Hakkari’de Cilo Fest’ler düzenleniyor; bölgemizde yeni istihdam alanları açılıyor, huzur ve güven tesis ediliyor.’’ Dedi.

Bakan Yerlikaya, Türkiye'nin 100. yıl vizyonunun temelini oluşturan "Huzur” un önemine vurgu yaptı. Ülkenin huzurunu kökleştirmek için çalıştıklarını belirten Bakan, insan hakları, can ve mal güvenliği gibi temel unsurların güvence altına alınmasının önemine değindi.

‘’Terör Ülke Gündeminden Çıkıyor’’

Terörle mücadelede elde edilen başarıları da vurgulayan Bakan Yerlikaya, 40 yılı aşkın süredir devam eden terörle mücadelede önemli kazanımlar elde edildiğini ifade etti. Terörün ülkenin gündeminden çıktığını ve terör nedeniyle kapalı tek bir yayla veya köyün kalmadığını belirtti.

Kene Isırması Sonucu Sivas’ta Üçüncü Ölüm! Kene Isırması Sonucu Sivas’ta Üçüncü Ölüm!

Son olarak, Türkiye'nin farklı bölgelerinde huzur ve güvenin tesis edildiğini, gençlere yeni istihdam alanları açıldığını ve bölgedeki gelişmelerin sürekli bir şekilde desteklendiğini vurgulayan Bakan Yerlikaya, polis ve jandarma birimlerinin terörle mücadeledeki kararlılığını övdü.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın sunumu, Türkiye'nin 2024 bütçesi ve ülkenin huzur ve güvenliği konusundaki kararlılığını vurgulayan önemli bir konuşma olarak dikkat çekti.

Editör: Haber Merkezi