Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, katıldığı televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Orman Yangınlarında Artış

Bakan Yumaklı, geçen yıllara kıyasla orman yangınlarının sayısında artış yaşandığını belirtti. Bu yıl şu ana kadar 1517 orman yangını çıktığını söyleyen Yumaklı, "Yangınların büyük bölümü insan kaynaklı. Asıl olan yangının çıkmamasını sağlamaktır. 25 bin görevlimiz, 120 bin gönüllümüz var." dedi.

Yanan Alanlarda Ağaçlandırma

Yanan alanlarda ağaçlandırma çalışmalarının hızla devam ettiğini vurgulayan Bakan Yumaklı, "Her yıl 500 milyon tohumu toprakla buluşturuyoruz. İmara açılan alan yok, olamaz böyle bir şey. 2023 yılında hasar görmüş alanları da bu yılın sonuna kadar ağaçlandıracağız." ifadelerini kullandı. Ayrıca, bazı ülkelerin Antalya'daki merkezlerine gelerek yangınla mücadele konusunda Türkiye'den eğitim aldıklarını belirtti.

Sokak Köpekleri Düzenlemesi

İnegöl Tarım Modeli Dünyaya Yayılıyor! İnegöl Tarım Modeli Dünyaya Yayılıyor!

Sokak köpekleriyle ilgili düzenlemelere de değinen Yumaklı, sorunun sahipsizlikten kaynaklandığını belirtti. Bakan, "Bu hayvanların alınıp rehabilite edilip sahiplendirilmeleri ile ilgili kampanya yapılmasına yönelik çalışmalarımız var. Özellikle kısırlaştırma ve sahiplendirmeye yoğunlaşan bir kanun bu. Hayvanlara eziyet etmeyi haklı kılacak herhangi bir şeyin olması söz konusu bile değil. Düzenleme bir bütün olarak uygulanmazsa sonuç alınamaz." dedi.

Destekleme Modelinde Değişiklik

Yumaklı, destekleme modelinde teknik çalışmaların bitmek üzere olduğunu açıkladı. İlk defa kadınlara ve gençlere hayvansal üretim için destek verdiklerini belirten Bakan, "Ari işletme olursa daha fazla destek alacak." dedi.

Fahiş Fiyat Sorunu

Fahiş fiyatlarla ilgili yasal düzenlemenin çıktığını söyleyen Yumaklı, Türkiye'de herhangi bir ürünün olmamasından kaynaklı bir fiyat artışının hiçbir zaman olmadığını vurguladı. "Ticaret Bakanlığımız ile fahiş fiyat konusunda çok ciddi mücadele veriyoruz. En ağır cezaları almalarını sağlayacağız. Türkiye'de limon üretimi stoklarımız yeterli. Bununla ilgili Ticaret Bakanlığı incelemelerinde olmaması gereken hususları tespit etti ve gereğini yaptı." dedi.

Çay ve Buğday Taban Fiyatları

Bakan Yumaklı, çay ve buğday taban fiyatlarında güncelleme olmayacağını belirterek, "Bizim çiftçimiz asla zarar etmeyecek." dedi.

Editör: Haber Merkezi