Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, TDT tarafından Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Türk Agro İş Forumu'nun açılışında konuştu.

TDT bünyesinde ortak tarih, kültür ile dostluk ve kardeşlik temelinde yürüttükleri ilişkileri ve iş birliğini her geçen gün geliştirmeye devam ettiklerini belirten Yumaklı, dünyanın içinde bulunduğu pandemi, çatışmalar, kuraklık ve gıda arzı gibi sorunların tüm ülkeleri yeni stratejiler belirlemeye ittiğini söyledi.

‘’Küresel sorunlarla baş etmede iş birlikleri önemli"

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın gıdaya erişimin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu, krizlerin aşılması için yeni yol haritalarının belirlenmesi gerektiğini ifade eden Yumaklı, şu değerlendirmede bulundu:

Yaşadığımız bu tecrübeler, küresel sorunlarla baş etmede iş birliklerinin önemini ortaya koymuştur. Yeni 'normal' olarak nitelendirebileceğimiz bu yeni konjonktürde, küresel sorunlara küresel çözümler geliştirmek, ortak sorunlara ortak çareler üretmek çok daha önemli hale gelmiştir. Bu noktada, TDT'nin ticaret, enerji, ulaşım ve gıda güvencesi gibi pek çok alanda bölgesel iş birliğinin gelişmesi ve istikrarın sağlanması açısından önemli bir platform olduğunu vurgulamak isterim.

"TDT ülkeleri için en çok gelecek vadeden sektörlerden biri tarım sektörüdür"  

TDT ülkeleri arasındaki stratejik ortaklıkların somut iş birliği alanlarına, özel sektör temsilcilerinin katkıları ile de önemli yatırımlara dönüşeceğine inandığını vurgulayan Yumaklı, şunları kaydetti:

İşbirliğini artırmak için çalışmak tarımı daha sürdürülebilir kılacak ve çiftçilerimizin önündeki zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olacak ve iş insanlarımıza yeni olanaklar sağlayacaktır. Ülkemiz bu iş birliğinin artarak devam etmesi için bütün gücüyle seferberdir. TDT kapsamında işbirliğinin artırılması için sizin atacağınız adımlar çok önemlidir. TDT ülkeleri için en çok gelecek vadeden sektörlerden biri tarım sektörüdür. Tarım koşulları ve yapısı ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir ancak bizim yaklaşımımız esnek olmalıdır.

"TDT ülkelerinin 2022'deki toplam ihracatı 537 milyar doları aştı"

Yumaklı, TDT ülkelerinin 2022'deki toplam ihracatlarının 537 milyar doları aştığını, aynı ülkelerin kendi aralarındaki ihracatının ise yaklaşık 33 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

Bakan Yumaklı Açıkladı: 31 Milyar Dolar İhracat Geliri Elde Edildi! Bakan Yumaklı Açıkladı: 31 Milyar Dolar İhracat Geliri Elde Edildi!

Tarımsal ihracat toplamı ise 3,8 milyar dolardır. Elbette bu yeterli değildir. TDT ülkelerinin tarımsal ihracatını artırmak en başlıca görevimiz olmalıdır.