Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,   Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde DSİ 369 Tesis Toplu Açılış Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu.

‘Tedbir almazsak fatura kabaracak’

Hızlı tüketim ve kirlilik nedeni ile su kaynaklarının azaldığının altını çizen Cumhurbaşkanı, ‘’Tabiatta düzen insan eli ile bozuluyor. Tedbir almazsak fatura daha da kabaracak’’ dedi.

İklim Değişikliği ile mücadeleye aktif destek verdiklerini belirten Erdoğan, Türkiye’nin boşa harcanacak bir damla bile suyu yoktur, su zengini bir ülke değiliz’’ ifadesini kullandı.

Yer altı ve yer üstü zenginliklerini ekonomiye kazandıracaklarını belirten Erdoğan, konuşmasında şunları ifade etti:

Türkiye'nin kaynaklarını Türk milletinin emrine verme gayretlerimizin, çevreci maskesi takan marjinaller tarafından engellenmesine müsaade etmeyeceğiz.

‘Geleceğe Nefes’ Kampanyası Ödüle Layık Görüldü! ‘Geleceğe Nefes’ Kampanyası Ödüle Layık Görüldü!

Başka ülkelere hak olan Türkiye'ye lüks değildir. Yer altı ve yer üstü zenginliklerimizi elbette sorumlu bir anlayışla ama mutlaka ekonomiye kazandırmamız gerekiyor.

Bunun için madenimiz varsa ortaya çıkaracağız. Petrolümüz, doğalgazımız varsa keşfedeceğiz. Su kaynaklarımız varsa bunları farklı alanlarda değerlendireceğiz.

Rüzgar ve güneş enerjisinden azami derecede istifade edeceğiz. Türkiye Yüzyılı'nın inşası mücadelemizde ne gerekiyorsa onu yapacak, tam bağımsız Türkiye hayalimize gölge düşürmeyeceğiz.

Tek seferde toplam yatırım bedeli 53 milyar lirayı bulan projeleri resmen hizmete alıyoruz. Aralarında baraj, içme suyu, sulama, toplulaştırma, atık su ve taşkın koruma tesislerinin yer aldığı 369 farklı tesisin 66 ilimizde yaşayan vatandaşlarımızla birlikte tüm milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Özellikle üç tanesi ön plana çıkıyor. Temelden yüksekliği 135 metre olan Mersin Pamukluk Barajı ile toplam 282 milyon metreküp su toplanacak. Projemiz, Mersin'in uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılamasının yanında, yıllık 182 bin dekar araziyi suyla buluşturacak.

Üreteceği senelik 174 milyon kilovat saat hidroelektrik enerjiyle ekonomiye 1 milyar 920 milyon lira katkı yapacak. Bir diğer önemli projemiz, 541 milyon lira yatırım tutarına ve 5 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip Antalya Kapıçay Barajı'dır. Hem yıllık 5 milyon kilovat saat elektrik üretecek hem de 18 bin 700 dekar araziyi sulayacak bu tesisin, ekonomiye katkısı 350 milyon lirayı buluyor.