Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki olarak kâr amacı gütmeden üretim ve hizmet sunan Belplas A.Ş. 1989 yılında Karayolları kapsamında iş yapmak amacıyla kurulmuştur. 2019 yılına kadar 4 kalem ürün ve hizmet sunan Belplas, yeni seçilen yönetimle beraber Ar-Ge ekibinin kurulmasıyla 2019 yılından günümüze toplam ürün ve hizmetlerini 22 kaleme kadar çıkarmıştır. Belplas, hem atıkları hem de kimyasal madde kullanımını azaltmak amacıyla Belediyelere, özel ya da kamu kurumlarına veya çeşitli topluluklara Profamik adı altında faydalı mikroorganizma teknoloji üretimine başlanmıştır.

Faydalı Mikroorganizma (Profamik) Nedir?

Faydalı Mikroorganizma (Profamik), içerisinde ana gruplar olarak, fotosentetik mikroorganizmalar, laktik asit bakterileri ve maya türlerinden oluşan ve 90’dan fazla tür bulunduran bir mikroorganizma popülasyonun, kontrol edilen bir ortamda fermantasyonuyla üretilen bir üründür.

Profamik, farklı mikroorganizmaların oluşturduğu koyu kahverengi sıvı bir karışımdır ve doğadan toplanan farklı kültürlerin laboratuvar ortamında çoğaltılması; ardından da son derece sıkı hijyenik ve kontrollü şartlarda laboratuvar ortamında biyoreaktörde ve fermantasyon tanklarında çoğaltılmasıyla üretilmektedir. Profamik, Belplas firması tarafından geliştirilmiş yüzde 100 Yerli bir üründür. Teknolojinin her aşaması gerek dünyada gerek Türkiye’de pek çok kez denenmiş ve her defasında kanıtlanmıştır. Bu alanda ortaya atılmış ilk yerli ve milli projedir.

Faydalı Mikroorganizmalar Teknolojisinin (Profamik) en büyük özelliği kimyasal kullanımına gerek kalmadan, doğa dostu, ekolojik ve güvenli olmasıdır. Bu yüzden, her kurum tarafından rahatlıkla uygulanabilir. Temel felsefesi ise, kimyasal kullanmak yerine, doğada bulunan faydalı mikroorganizmaları en verimli, kolay ve ekonomik şekilde kullanmaya dayanmaktadır.

Faydalı Mikroorganizma (Profamik) Çeşitleri Nelerdir?

 Profamik Aero: Atık su arıtma tesislerinde arıtma verimini arttırır. Arıtma giderlerini düşürür.

Profamik Fresh: Bina ve dairelerde lavabo ve su giderlerinden gelen, borular içerisinde biriken atıklardan dolayı oluşan kötü kokunun önüne geçer.

Profamik Grey: Çöp kokusunun engellenmesini sağlar.

Profamik Nature: Göl ve göletlerde kullanılır. Suyun berraklığını arttırır. Ekolojik dengenin korunmasına yardımcı olur.

En Düşük Emekli Maaşı Belli Oldu! En Düşük Emekli Maaşı Belli Oldu!

Profamik Aqua: Süs havuzlarında yosun oluşmasını engeller. Havuz suyunun berraklığını arttırır.

Faydalı Mikroorganizma (Profamik) üretimine 2019 yılında BELPLAS A.Ş’de başlanmıştır. Ürünün kapasitesi toplamda 25 ton olmak üzere 7 günde nihai ürün elde edilir. Ankara büyükşehir belediyesi bünyesinde atık su arıtma tesisleri, göl, gölet, park ve bahçelere satış ve uygulaması da yapılmaktadır.

Editör: Haber Merkezi