Enerji Günlüğü - Konya’da jeotermal ısıtmalı teknolojik sera yatırımı ile bölgede ilk etapta tamamına yakını kadınlardan oluşan 1000 kişiye istihdam sağlanacak. 

Yediyol Holding markası Agrotermal Seracılık, Konya Tuzlukçu’da bir milyon metrekarelik dev jeotermal ısıtmalı teknolojik sera yatırımının 50 bin metrekarelik birinci etabını faaliyete geçirdi.

Bakan Yumaklı’dan Buğday Alımına İlişkin Teminat! Bakan Yumaklı’dan Buğday Alımına İlişkin Teminat!

Dev proje ile bölgede ilk etapta 1000 kişiye istihdam sağlamayı hedeflerken istihdamın tamamına yakını kadınlardan oluşacak ve bölgesel kalkınmaya destek verecek. 

MİNİMUM SU TÜKETİMİ İLE YÜKSEK KALİTELİ ÜRÜNLER YETİŞECEK

Proje aynı zamanda minimum su tüketimi ile yüksek kaliteli ve sağlıklı ürün elde edilmesine imkân sağlıyor. Üretim ve ihracat yoğunluğu sebebi ile cari açık konusunda ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayan yatırım projesi, mevsim koşullarına bağlı kalmadan 12 ay boyunca üretim yapabiliyor.

İLK FİDELER DİKİLDİ

Projenin ilk etabı olan 50 bin metrekarelik alanın fide dikimleri gerçekleştirildi. Konya Tuzlukçu Kaymakamı Eyyüp Tuğ katıldığı fide dikim töreninde bu yatırım sayesinde bölgenin tarım ihracatı konusunda dünyanın merkezi olacağına ve bölgesel kalkınma konusunda muazzam bir destek sağlayacağına inandığını belirtti.

Yediyol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Şuheyp Mendi ise yaptığı konuşmada “Bu büyük yatırım ile Konya Tuzlukçu bölgesini dünyanın jeotermal ısıtmalı teknolojik sera merkezi haline getirerek, Hollanda’nın tarım ihracatındaki tahtını sarsacak bir Türkiye için güç kaynağı olmak istiyoruz” dedi.

Editör: Haber Merkezi