Uygun Fiyatlı Et Satışı Uygulamasında Sona Geliniyor! Uygun Fiyatlı Et Satışı Uygulamasında Sona Geliniyor!

Tezcan, uluslararası bir kongrede gazetecilere yaptığı açıklamada, buğdayın geçen dönemde 8.5 lira seviyesinde açıklandığını ancak şu anda 9 lira 35 kuruş seviyesine yükseldiğini belirtti. Bu durumda, ekstra bir artış olmaması gerektiğini ve 9.5-10 lira aralığının dengeli bir fiyat seviyesi olduğunu belirtti. Bunun ötesindeki her zam, ekmek fiyatlarına yansıyacağını ve özellikle düşük gelirli kesimleri zorlayacağını dile getirdi.

Unun dar gelirli kesimler için temel bir gıda maddesi olduğunu vurgulayan Tezcan, un üreticilerinin enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak adına ekmek fiyatlarının artmasını engelleyecek politikalara destek verdiklerini açıkladı.

Buğday alım fiyatlarına ilişkin olarak Tezcan, dünya genelinde buğdayın ton fiyatının 220 dolar civarında olduğunu ancak Türkiye'de 320 dolara kadar ulaştığını ifade etti. Bu durumda çiftçilerin üretimden kopmaması için desteklenmesi gerektiğini belirten Tezcan, ancak bu desteğin alım tutarları üzerinden değil, devlet desteklerinin artırılması yoluyla daha yerinde olacağını tavsiye etti.