Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentin kırsal kesimlerinde başlattığı kırsal kalkınma hamlelerini hız kesmeden sürdürüyor.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, büyük ve küçükbaş hayvanların su içme ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra kurak iklim şartlarında su kaybının da önüne geçilmesi amacıyla hayata geçirdiği Hayvansal İçme Suyu ve Tarımsal Sulama Göleti Bakım Onarım Projesi’nin çalışmalarına devam ediyor.

 6 İLÇEYE HAYVANSAL İÇME SUYU VE TARIMSAL SULAMA GÖLETİ KAZANDIRILDI

Su kaynaklarının verimli kullanılması, kurak iklim şartlarında su kaybının önüne geçilmesi, kuru arazilerin sulu tarıma geçirilerek verim ve ekonomik kazancın artırılması ile hayvanların içme suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla Başkentin 6 ilçesine toplamda 11 yeni hayvan içme suyu göleti ve 1 tane tarımsal sulama göleti kazandırıldı. Gölet yapımı için 4 milyon 844 bin 477 TL'lik yatırım yapan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 197 bin 500 metreküp büyüklüğünde su muhafazası elde ederek çiftçilerin kullanımına sundu.

TMO’dan Kredi Kartı Kararı! TMO’dan Kredi Kartı Kararı!

Bugüne kadar Ayaş’a 1, Çamlıdere’ye 1, Güdül’e 3, Haymana’ya 2, Kızılcahamam’a 2 ve Polatlı’ya 2 olmak üzere toplam 6 ilçeye hayvansal içme suyu göleti yapıldı. Ayrıca, Haymana’ya 1 adet de tarımsal sulama göleti kazandırıldı.

148 BİN 500 METREKÜP HAFRİYAT GÖLETLERDEN ÇIKARILDI

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığının çalışmalarıyla; atıl durumda kalan göletlerde biriken rusubat temizlenerek su kaynakları yeniden kullanılır seviyeye getirildi. Gölet temizliği ve genişletme çalışmaları kapsamında; Beypazarı’nda 2, Çamlıdere’de 1, Güdül’de 13, Haymana’da 1, Kalecik’te 2, Kızılcahamam’da 2, Polatlı’da 2 ve Sincan’da 4 adet olmak üzere toplam 27 gölet kullanılabilir duruma getirildi.

2019 yılından itibaren 8 ilçede 27 göletin hem temizliği yapıldı hem de göletler genişletilerek kapasitesi artırıldı. Toplam 12 milyon 963 bin 363 TL yatırım yapılarak 148 bin 500 metreküplük de hafriyat göletlerden çıkarıldı.

“8 AYLIK SU İHTİYACINI KARŞILAMIŞ DURUMDAYIZ”

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürü Hüseyin Şemsi Uysal, “Ankara'nın 8 mahallesinde doğal su toplama hasat göletleri projelendirdik. Bu sayede hayvancılık yapan çiftçilerimiz suya erişimi daha rahat sağlamış oldu. 8 ilçede yaklaşık 27 adet gölet temizliğini gerçekleştirdik. 157 bin metreküplük bir su hacmini yağmur sularıyla toplamış olduk. Bu köylerin yaklaşık 8 aylık su ihtiyacını karşılamış durumdayız.

 Sadece tarımsal desteklerin dışında altyapının da önemi çok büyük bu manada göletlerin imalatı, temizliği, sulama kanallarının tekrar temizlenmesi ve hizmete sunulması tamamen Kırsal Kalkınmaya dönük hizmetlerimiz arasında. Kapalı sistem sulama projelerimizi suyun daha tasarruflu kullanılması için hayata geçiriyoruz. İklim değişikliğine adaptasyon süreci içerisinde pilot bölge olarak seçtiğimiz Polatlı ve Haymana ilçelerinde su sayaçları dağıtımını sağlayarak çiftçimizin daha iktisatlı su kullanmasına destek olduk. Polatlı, Beypazarı, Nallıhan, Çubuk, Kalecik ve Haymana ilçelerinde yaklaşık 82 kilometre civarında açık kanal temizliği yapılarak suya erişimi daha kolay sağladık.’’ Dedi .

Editör: Haber Merkezi