Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi'nde düzenlenen törene, Muş Valisi Avni Çakır, Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün, Belediye Başkanı Feyat Asya, il müdür yardımcıları, şube müdürleri, kurum personeli, bağlı birlik ve oda başkanları, tarım sanayiciler ve üreticiler katıldı.

Törende konuşan İl Müdürü Mehmet Gün, ilin 357 bin hektarlık bir tarım arazisine sahip olduğunu belirterek, "Bunun içerisinde 162 bin hektarlık alan sulanabilir bir durumda. 72 bin hektarlık bir alanda da sulama yapılmaktadır. 2023 verilerine göre TAKE projesi kapsamında 60 ton nohut, 16 ton kuru fasulye ve 186 torba ayçiçeği tohumluğu olmak üzere 9.250 dekarlık alanda üretim yapmak üzere 225 çiftçimize dağıtımı gerçekleştirilmiştir." dedi.

694 Milyon TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemesi Hesaplara Aktarılıyor! 694 Milyon TL’lik Tarımsal Destekleme Ödemesi Hesaplara Aktarılıyor!

Gün, bu yıl iyi bir hasat elde edildiğini belirterek, "İkinci etap olarak bakanlığımıza sunduğumuz buğday tohumu projesi kabul edilerek bugün çiftçilerimize dağıtacağız. Bu projeyle yüzde 50 hibe destekli olarak dağıtımı yapılacak 595 ton buğday tohumunun 23 bin 800 dekarlık bir alanda ekimi gerçekleşecek. Bundan da bin 200 çiftçimiz faydalanacak. Üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Törenin ardından çiftçilere buğday tohumu dağıtımı yapıldı.